Opublikowano
2008-09-20 22:13
Licencja
Wolna licencja

Nowe Miasto w Warszawie obchodzi 600 urodziny

Dziś swoje święto obchodziło warszawskie Nowe Miasto, położone na północ od serca stolicy czyli Starego Miasta.


W tym roku mija równo 600 lat od pojawienia się pierwszej wzmianki źródłowej na temat Nowego Miasta – z 27 grudnia 1408 roku pochodzi przywilej księcia mazowieckiego Janusza I Starszego dla Piotra Pielgrzyma nadający mu tytuł wójta Warszawy wraz z przynależną temu tytułowi władzą i prawem ściągania opłat z terytorium miasta i przedmieść, z wyłączeniem Nowej Warszawy. Lokowana została ona zapewne niewiele wcześniej jako północne przedmieście zbyt ciasnej Starej Warszawy. Nowe Miasto rozłożyło się wokół traktu zakroczymskiego (dzisiejsza ulica Freta i Zakroczymska). Herbem osady była panna z jednorożcem. Stanowiło ono jedną z samodzielnych jurydyk aż do uchwalenia Prawa o Miastach w 1791 r. W czasie wojny zabudowa nowomiejska została w większości zniszczona, po wojnie odbudowana.

Rynek Nowego Miasta z najważniejszym obiektem - kościołem sakramentek p. w. św. Kazimierza.

Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy zorganizowała dwudniowe obchody rocznicy. W Archiwum Głównym Akt Dawnych odbyła się wczoraj sesja popularnonaukowa omawiająca m.in. historię Nowego Miasta, badania archeologiczne prowadzone na jego terenie, historię powojennej odbudowy dzielnicy oraz najcenniejsze źródła dotyczące historii osady w zbiorach AGAD.

Ulica Freta, po prawej kościół paulinów p. w. Św. Ducha, po lewej kościół dominikanów p. w. św. Jacka, w głębi barbakan.

Dziś na Rynku Nowego Miasta ruszył festyn rodzinny, uświetniony wjazdem księcia Janusza mazowieckiego. W jego trakcie odsłonięto tablicę pamiątkową, odwiedzający mogli wziąć udział w jarmarku średniowiecznym oraz zobaczyć widowisko z tańcami i muzyką z XV wieku pt. Magnum ludicrum in Nivam Civitatem. Równolegle na Podzamczu można było oglądać turniej rycerski, a w Archiwum Głównym Akt Dawnych zobaczyć wystawę planszową Najcenniejsze źródła do dziejów Nowego Miasta w zbiorach AGAD.

Widowisko Magnum ludicrum in Nivam Civitatem, udział wzięły m.in. zespoły tańca dawnego „Pawanilia”, „Ver Vetustatis”, „Alta Danza”.

Zobacz także

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org