Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Wydarzenia, Historia społeczna, Późne średniowiecze, Polska, Warszawa, Mazowsze
Opublikowany: 2008-09-20 20:13
Licencja: wolna licencja

Nowe Miasto w Warszawie obchodzi 600 urodziny

Dziś swoje święto obchodziło warszawskie Nowe Miasto, położone na północ od serca stolicy czyli Starego Miasta.
REKLAMA

W tym roku mija równo 600 lat od pojawienia się pierwszej wzmianki źródłowej na temat Nowego Miasta – z 27 grudnia 1408 roku pochodzi przywilej księcia mazowieckiego Janusza I Starszego dla Piotra Pielgrzyma nadający mu tytuł wójta Warszawy wraz z przynależną temu tytułowi władzą i prawem ściągania opłat z terytorium miasta i przedmieść, z wyłączeniem Nowej Warszawy. Lokowana została ona zapewne niewiele wcześniej jako północne przedmieście zbyt ciasnej Starej Warszawy. Nowe Miasto rozłożyło się wokół traktu zakroczymskiego (dzisiejsza ulica Freta i Zakroczymska). Herbem osady była panna z jednorożcem. Stanowiło ono jedną z samodzielnych jurydyk aż do uchwalenia Prawa o Miastach w 1791 r. W czasie wojny zabudowa nowomiejska została w większości zniszczona, po wojnie odbudowana.

Rynek Nowego Miasta z najważniejszym obiektem - kościołem sakramentek p. w. św. Kazimierza.

Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy zorganizowała dwudniowe obchody rocznicy. W Archiwum Głównym Akt Dawnych odbyła się wczoraj sesja popularnonaukowa omawiająca m.in. historię Nowego Miasta, badania archeologiczne prowadzone na jego terenie, historię powojennej odbudowy dzielnicy oraz najcenniejsze źródła dotyczące historii osady w zbiorach AGAD.

Ulica Freta, po prawej kościół paulinów p. w. Św. Ducha, po lewej kościół dominikanów p. w. św. Jacka, w głębi barbakan.

Dziś na Rynku Nowego Miasta ruszył festyn rodzinny, uświetniony wjazdem księcia Janusza mazowieckiego. W jego trakcie odsłonięto tablicę pamiątkową, odwiedzający mogli wziąć udział w jarmarku średniowiecznym oraz zobaczyć widowisko z tańcami i muzyką z XV wieku pt. Magnum ludicrum in Nivam Civitatem. Równolegle na Podzamczu można było oglądać turniej rycerski, a w Archiwum Głównym Akt Dawnych zobaczyć wystawę planszową Najcenniejsze źródła do dziejów Nowego Miasta w zbiorach AGAD.

Widowisko Magnum ludicrum in Nivam Civitatem , udział wzięły m.in. zespoły tańca dawnego „Pawanilia”, „Ver Vetustatis”, „Alta Danza”.

Zobacz także

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy