Nowe dokumenty dotyczące strajku w kopalni „Wujek” trafiły do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności

opublikowano: 2019-08-26 10:22
wolna licencja
poleć artykuł:
Odnaleziono oryginał protokołu przekazania broni zabranej 16 grudnia 1981 roku milicjantom przez strajkujących w kopalni „Wujek”. Na dokumencie znajduje się odręczny podpis jednego z wojskowych potwierdzający otrzymanie pistoletów wraz z amunicją.
REKLAMA
Dokumenty w sprawie pacyfikacji kopalni "Wujek" (mat. pras. Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności)

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności wzbogaciło się o dokumenty dotyczące pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach. Przypomnijmy, że miała ona związek ze strajkiem górników, którzy protestowali przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Zginęło wówczas 9 górników, a 23 zostało rannych.

Cenne znalezisko zostało podarowane instytucji przez Grażynę i Wiesława Ostafinów, którzy w grudniu 1981 r. pracowali w kopalni „Wujek”. Jak informują przedstawiciele ŚCWiS, Grażyna Ostafin wraz z innymi kobietami opuściła pracę przed pacyfikacją. Z kolei jej mąż został, by strajkować wraz z kolegami.

Gdy ogłoszono zakończenie strajku, większość górników rozeszła się. Pomieszczenie Komitetu Strajkowego opustoszało. Wziąłem schowaną przez nas broń wraz z odręcznym protokołem i zaniosłem do dyrekcji. Tam pismo przepisano na maszynie, a odbiór broni potwierdził podpisem wojskowy. Pismo schowałem pod parapetem w kopalni – wspomina Wiesław Ostafin.

Po tym wydarzeniu Ostafinowie znaleźli się na celowniku Służby Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze przeszukiwali ich mieszkanie na ul. Dolnej. Dotarli nawet do rodziców Wiesława Ostafina, mieszkających w Myślenicach, a jego samego zabrali na przesłuchanie.

Grażyna Ostafin wspomina:

Przyszło kilku cywili i powiedzieli do męża: <>. Powiedziałam, że jak mąż idzie, to ja też. Byłam wtedy w ciąży i bałam się zostać sama, martwiąc się czy mąż jeszcze kiedyś do mnie wróci. Zawieźli nas do Ligoty. W pewnym momencie słyszę jak esbecy rozmawiają w szoferce: <>. W końcu odwieźli nas do domu.

Prześladowania rodziny Ostafinów przez SB ustały po skazaniu strajkujących w kopalni „Wujek”.

Jak informują pracownicy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, w ramach programu „Rachunek wdzięczności PGNiG dla górników strajkujących w kopalni „Wujek”, instytucję odwiedziło ponad 700 osób. Dzięki temu zasób archiwalny ŚCWiS zwiększył się o dziesiątki zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych z pacyfikacją strajku w grudniu 1981 r.

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
117
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-27-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone