Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Historia państwa i prawa, Historia współczesna, Śląsk, Newsy
Opublikowany: 2019-08-26 11:22
Licencja: wolna licencja

Nowe dokumenty dotyczące strajku w kopalni „Wujek” trafiły do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności

Odnaleziono oryginał protokołu przekazania broni zabranej 16 grudnia 1981 roku milicjantom przez strajkujących w kopalni „Wujek”. Na dokumencie znajduje się odręczny podpis jednego z wojskowych potwierdzający otrzymanie pistoletów wraz z amunicją.

Dokumenty w sprawie pacyfikacji kopalni "Wujek" (mat. pras. Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności)
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności wzbogaciło się o dokumenty dotyczące pacyfikacji Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach. Przypomnijmy, że miała ona związek ze strajkiem górników, którzy protestowali przeciw ogłoszeniu stanu wojennego. Zginęło wówczas 9 górników, a 23 zostało rannych.

Cenne znalezisko zostało podarowane instytucji przez Grażynę i Wiesława Ostafinów, którzy w grudniu 1981 r. pracowali w kopalni „Wujek”. Jak informują przedstawiciele ŚCWiS, Grażyna Ostafin wraz z innymi kobietami opuściła pracę przed pacyfikacją. Z kolei jej mąż został, by strajkować wraz z kolegami.

Gdy ogłoszono zakończenie strajku, większość górników rozeszła się. Pomieszczenie Komitetu Strajkowego opustoszało. Wziąłem schowaną przez nas broń wraz z odręcznym protokołem i zaniosłem do dyrekcji. Tam pismo przepisano na maszynie, a odbiór broni potwierdził podpisem wojskowy. Pismo schowałem pod parapetem w kopalni – wspomina Wiesław Ostafin.

Po tym wydarzeniu Ostafinowie znaleźli się na celowniku Służby Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze przeszukiwali ich mieszkanie na ul. Dolnej. Dotarli nawet do rodziców Wiesława Ostafina, mieszkających w Myślenicach, a jego samego zabrali na przesłuchanie.

Grażyna Ostafin wspomina:

Przyszło kilku cywili i powiedzieli do męża: <<pan pójdzie z nami>>. Powiedziałam, że jak mąż idzie, to ja też. Byłam wtedy w ciąży i bałam się zostać sama, martwiąc się czy mąż jeszcze kiedyś do mnie wróci. Zawieźli nas do Ligoty. W pewnym momencie słyszę jak esbecy rozmawiają w szoferce: <<to się nie da tak załatwić przy świadkach>>. W końcu odwieźli nas do domu.

Prześladowania rodziny Ostafinów przez SB ustały po skazaniu strajkujących w kopalni „Wujek”.

Jak informują pracownicy Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, w ramach programu „Rachunek wdzięczności PGNiG dla górników strajkujących w kopalni „Wujek”, instytucję odwiedziło ponad 700 osób. Dzięki temu zasób archiwalny ŚCWiS zwiększył się o dziesiątki zdjęć, dokumentów i pamiątek związanych z pacyfikacją strajku w grudniu 1981 r.

Polecamy e-book Darii Czarneckiej – „Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”

Daria Czarnecka
„Przewodnik po Polskim Państwie Podziemnym 1939-45”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 117
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-27-3

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy