Obama: dość zwalania winy na kolonializm

opublikowano: 2009-07-09 17:22
wolna licencja
poleć artykuł:
Uprzedzając planowaną na weekend wizytę w Ghanie, Barack Obama powiedział, że afrykańscy przywódcy nie powinni wciąż tłumaczyć afrykańskich problemów kolonializmem i „uciskiem ze strony Zachodu”.
REKLAMA
Pierwszy czarnoskóry prezydent USA, mający przy tym ojca Kenijczyka, jak żaden z jego poprzedników ma mandat do wypowiadania się na temat nękających Afrykę problemów i krytykowania afrykańskich przywódców

Wierzę głęboko, że Afrykanie są odpowiedzialni za Afrykę – powiedział amerykański prezydent – Myślę, że tym, co hamowało rozwój Afryki, było również to, że przez wiele lat widzieliśmy w korupcji i złym zarządzaniu konsekwencje neokolonializmu, ucisku ze strony Zachodu lub rasizmu. Nie uważam raczej, by takie usprawiedliwienia były słuszne.

Obama, syn Kenijczyka, dodał też, że prawdopodobnie zna historię Afryki lepiej niż którykolwiek z jego poprzedników na urzędzie. Mogę wiele powiedzieć o tym, jak kolonializm zaowocował nierównymi warunkami handlu, a wytyczone granice wywoływały konflikty. Ale mimo to faktem jest, że mamy 2009 rok. Zachód i Stany Zjednoczone nie są winne upadku gospodarki Zimbabwe i katastrofalnych decyzji podejmowanych przez niektóre afrykańskie państwa. Myślę, że jest bardzo ważne, by afrykańscy przywódcy wzięli na siebie odpowiedzialność za swoje rządy.

Amerykański prezydent powiedział, że wybrał na miejsce swej wizyty Ghanę ze względu na jej sukcesy w rozwoju demokracji: W Ghanie kilkakrotnie udało się przeprowadzić udane wybory, po których władza była przekazywana pokojowo. Wyjaśnił też, że przedłużający się brak stabilności politycznej w Kenii wykluczył ten kraj jako cel podróży, nawet pomimo euforii, jaką wywołałby tam zapewne przyjazd Obamy.

Źródło: telegraph.co.uk

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone