Obchody rocznicy victorii kłuszyńskiej w Warszawie

opublikowano: 2010-06-30 08:39
wolna licencja
poleć artykuł:
W najbliższy weekend na błoniach nad Wisłą odbędzie się inna inscenizacja związana z okrągłą rocznicą wielkiego zwycięstwa oręża polskiego. Chodzi oczywiście o triumf hetmana Stanisława Żółkiewskiego nad wojskami szwedzko-moskiewskimi pod Kłuszynem w 1610 r.
REKLAMA

Miejscem, na którym rozgrywać będzie się akcja inscenizacji, są tereny na warszawskim Żoliborzu, między Wybrzeżem Gdańskim a Wisłą, przy Centrum Olimpijskim (organizatorzy sugerują dojazd metrem do Placu Wilsona lub autobusami 114, 118, 185).

W sobotę 3 lipca będzie można zwiedzić obóz rekonstruktorów, oglądać pokazy oraz turnieje sprawnościowe (jazda konna, szabla a także taniec dawny) a wieczorem uczestniczyć w koncercie, w którym wystąpi m.in. bard Jacek Kowalski i zespołów Cree i TSA. Tego samego dnia uczestnicy rekonstrukcji w historycznych strojach odwiedzą Muzeum Wojska Polskiego, złożą wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza a także pojawią się na Starym Mieście, m.in. pod Kolumną Zygmunta i na Zamku Królewskim.

Car Wasyl Szujski klęka przed Zygmuntem III na sejmie warszawskim 1611 r. (obraz Jana Matejki)

W niedzielę 4 lipca, po mszy św. i pokazach kaskaderów i łuczników konnych odbędzie się właściwa inscenizacja bitwy pod Kłuszynem. Jak zapowiadają organizatorzy, weźmie w niej udział największa liczba współczesnych husarzy. Scenariusz inscenizacji przewiduje m.in. kilka szarż husarskich, walki kawaleryjskie, starcia piechoty, ostrzał z broni palnej i łuków oraz walki w obozie. Narratorem inscenizacji będzie Olgierd Łukaszewicz. Początek przedstawienia planowany jest na godz. 12:00.

Więcej informacji: kluszyn1610.pl

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone