Obrona Stanisławowa w 1939 roku [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2024-09-13 08:41
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Posłuchaj fragmentu książki „Kampania polska 1939 i następne…Studia i szkice”. Dowiedz się jak wyglądały pierwsze dni działań wojennych na Kresach Wschodnich. Jak bronił się Stanisławów? Jakie to miasto miało znaczenie w planach obrony?
REKLAMA

„Nastał rok 1939. Coraz częściej mówiono o wojnie z Niemcami. Radio nadawało wojskową muzykę…” Narastał niepokój, co może zdarzyć się za chwilę. Wojny jeszcze nie było, ale zaczynała już przenikać atmosferę Stanisławowa. Pod koniec stycznia miasto żyło zbliżającymi się imieninami prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Prezydent Stanisławowa Franciszek Kotlarczuk przekonywał wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w ich obchodach. Wizja wojny wydawała się odległa. Zgodnie z utartym zwyczajem celebrowano kolejne uroczystości. Z równie wielkim zaangażowaniem zapraszano na obchody imienin Józefa Piłsudskiego, które organizował Miejscowy Komitet Uczczenia Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Groźnych pomruków nie dało się jednak zagłuszyć, tym bardziej że już od marca w garnizonie stanisławowskim narastał ruch...

Zobacz materiał poniżej:

Materiał jest fragmentem książki „Kampania polska 1939 i następne. Studia i szkice” Macieja Franza. Zainteresował Cię fragment? Zamów książkę TUTAJ:

Maciej Franz
Kampania polska 1939 i następne. Studia i szkice
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2024
Liczba stron:
416
ISBN:
978-83-8376-012-4
EAN:
9788383760124
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone