Od 10 lat promujemy historię w sieci

opublikowano: 2011-09-30, 22:00
wszelkie prawa zastrzeżone
Z serwisu, który zaczynał jako miesięcznik tworzony przez pasjonatów dla pasjonatów, korzystają dziś naukowcy, cytują dziennikarze i ludzie kultury, śledzą politycy. Portal Histmag.org obchodzi 10 urodziny.
reklama

1 października 2001 roku powstał portal historyczny Histmag.org. Jako jego twórcy, stawiamy sobie za cel rzetelną popularyzację wiedzy historycznej i pokazywanie jej wagi w życiu społecznym. Na stronach portalu publikowane są informacje o wydarzeniach ze świata historii, przypomnienie o najważniejszych rocznicach, artykuły naukowe, popularnonaukowe i publicystyczne oraz recenzje. Serwis odwiedza miesięcznie ponad 100 tys. osób.

Historia Histmaga to część historii polskiego internetu. Jesteśmy starsi od Naszej Klasy, Facebooka i Youtube, a polska Wikipedia powstała pięć dni przed nami. Strona główna https://histmag.org 17 lipca 2004 r.
  • Byłem wtedy uczniem liceum. Pomyślałem, że raczkujący jeszcze wtedy w Polsce internet daje niespotykane możliwości. Poznałem przez sieć innych entuzjastów popularyzowania historii i zaczęliśmy wspólnie działać – opowiada o początkach Histmaga Michał Świgoń, założyciel i redaktor naczelny. Początkowo Histmag był e-czasopismem, wydawanym co miesiąc. Z czasem przekształcił się w ceniony w środowisku portal internetowy, współpracujący z czołowymi polskimi instytucjami historycznymi.
Przez większość swego istnienia Histmag był wydawanym w formie elektronicznej miesięcznikiem. Od 2001 do 2007 r. ukazały się 63 numery nasze e-zinu.
  • Internet to nowoczesne medium, dające wiele możliwości pokazania procesów historycznych i zainteresowania historią w niekonwencjonalny sposób. Oczywiście istnieje wiele zagrożeń i możliwości trafienia na „mielizny” i materiały bez wartości, ale tak samo jest w życiu. Internet uczy więc mądrze wybierać - komentuje historyk, prof. Andrzej Chwalba, czytelnik Histmaga. W jego opinii największą zaletą serwisu jest głośne podejmowanie ważkich tematów, których brakuje w głównym nurcie medialnym. - W Histmagu najbardziej podobają mi się ciekawe i mądre teksty i względna kultura dyskusji, której w internecie brakuje. To naprawdę świetny i mądry portal, który dobrze rokuje i warto, aby był szerzej znany – rekomenduje serwis Bogusław Wołoszański.
  • Staramy się, jako redakcja, zachowywać neutralność w sporach światopoglądowych, dzięki czemu zespół redakcyjny tworzą ludzie z różnych środowisk, reprezentujących odmienne opcje światopoglądowe. Myślę, że to właśnie ludzie, a zwłaszcza duża grupa wolontariuszy współtworzących nasz portal, to największe bogactwo „Histmaga” - opowiada Świgoń. Trzon redakcji stanowią doktoranci z różnych ośrodków akademickich. Dużym atutem portalu jest baza ponad 5 tysięcy artykułów.
Maj 2011 r.: Redaktor Naczelny Michał Świgoń wręcza premierowi Donaldowi Tuskowi 10 książek wybranych przez internautów. Histmag.org chciał zwrócić uwagę polityków na problem malejącego czytelnictwa.

Wśród ostatnio realizowanych działań redakcji serwisu znalazły się m.in.: kampania promocji czytelnictwa „Polećmy książki premierowi”, „Wakacje ze szczyptą historii” – szereg plebiscytów promujących najciekawsze atrakcje turystyczne w Polsce, „Historia Zebrana” – internetowy plebiscyt na najlepszą książkę historyczną, a także współpraca przy projekcie edukacyjnym Telewizji Polskiej „Wielki Test z Historii”.

reklama
Komentarze
2012-04-12 09:14
Michał Świgoń
Dotacji się już doczekaliśmy: http://histmag.org/?id=6457 :)
Odpowiedz
2012-04-12 08:54
Gość: Henryk
Świgoń i Tusk. Super to wygląda, pozazdrościć. To szczera sympatia czy walczycie o dotacje rządowe?
Odpowiedz
2011-10-08 21:22
Gość: AP-K
Gratuluję okrągłej rocznicy. Podziwiam pasję i sposoby dzielenia się wiedzą historyczną. Dziękuję za to, że mogę być w takim towarzystwie.Rozumnego sponsora życzę bo tylko tego Wam brakuję.
Odpowiedz
2011-10-04 11:23
Gość: Andrzej Zadroga
Gratuluję. Jestem z wami od początku(tak mi się przynajmniej wydaje), tj. gdy wasze e-ziny były dołączane jako paczki do Cd - Action. Wielokrotnie chciałem się udzielać. Ba, nawet kilka razy popełniłem jakieś wstępne szkice artykułów..., których nie wysłałem. Ostatecznie pozostałem tylko czytelnikiem i sporadycznym uczestnikiem konkursów. Propaguje jednak Histmaga w szkole, w której pracuję. Pozdrawiam cała redakcję i życzę kolejnych 10 lat, oby jako najlepszy portal historyczny w sieci. Pozdrawiam.
Odpowiedz
2011-10-03 13:19
Magdalena Zamorska
Trzymajcie tak dalej, ciągle brakuje ludzi, którzy rzetelnie mówiliby o historii.
Odpowiedz
2011-10-03 06:49
Gość: prezes
Gratuluję jubileuszu jesteście świetni. Tak trzymać dalej zawsze Was bedę odwiedzal.
Odpowiedz
2011-10-03 06:10
Gość: althaar - poczet.com
Gratuluję! Pamiętam Wasze początki. Ścieżka rozwoju jest godna podziwu: z takiego trochę fan-site\'u przekształciliście się w naprawdę poczytny portal. PS: ale i tak jestem starszy o prawie miesiąc, hehe ;)
Odpowiedz
2011-10-01 19:41
Gość: Atalanta
Również gratuluję jubileuszu i życzę stu lat w sieci (o ile nie więcej:) P.S. świetny ten nowy image:)
Odpowiedz
2011-10-01 13:40
Gość: Kalif
Czemu nie ma \"+1\" ? Polubiłbym to na google+ :) Trzymam za was kciuki.
Odpowiedz
2011-10-01 12:29
Gość: Patrol
Wszystkiego najlepszego :)
Odpowiedz
o autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone