Ofiary z ludzi w epoce żelaza?

opublikowano: 2006-10-03, 16:18
wolna licencja
Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli nad Jeziorem Grodzieńskim (gmina Chełmża) liczne szczątki ludzkie. Badacze postawili hipotezę, że mogli oni zostać zabici w ofierze siłom przyrody.
reklama

Głównym dowodem potwierdzającą ten pogląd jest znalezienie obok szczątków licznych lin konopnych. Dr Jacek Gackowski, kierujący badaniami sądzi, że mogły one służyć do krępowania lub duszenia ofiar rytuałów. Ceremonie mogły mieć np. charakter prośby o pomyślne zbiory. Przy kościach znaleziono również liczne naczynia ceramiczne i ozdoby z brązu. Osada według badań dendrochronologicznych datowana jest na VII-VI w. p.n.e., a zamieszkiwana była przez przedstawicieli kultury łużyckiej.

Ślady ofiar z ludzi znajdowane są w północnej Europie m.in. w północnych Niemczech, Irlandii i południowej Skandynawii. Również na terenie ziemi chełmińskiej odnajdywano pozostałości tego typu rytuałów, m.in. w Gzinie, Boguszewie i Kałdusie.

Prace na stanowisku nad Jeziorem Grodzieńskim prowadzone są od 1997 roku. Osada kultury łużyckiej znajdowała się na hektarowej wyspie na jeziorze, połączonej ze stałym lądem drewnianym mostkiem (u jego wylotu natrafiono na ślady ciał). Archeolodzy są w trakcie odsłaniania kolejnych drewnianych elementów zabudowań. Wszystkie znaleziska są w bardzo dobrym stanie, co zwiększa znacznie wartość badawczą obiektu.

Władze gminy Chełmża rozpatrują projekt utworzenia w rejonie stanowiska parku kulturowego, który pomógłby w promocji tak ciekawego zabytku. Tymczasem naukowcy z Torunia zamierzają kontynuować prace badawcze również w przyszłym sezonie.

reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone