Opublikowano
2019-12-02 08:02
Autor
Reklama
Licencja
Prawa zastrzeżone

„Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego to najnowszy film przedstawiający historię Alfreda Dreyfusa. Premiera pod koniec grudnia

Owacje na stojąco, świetne recenzje i najwyższe oceny dla filmu Romana Polańskiego od czasów „Pianisty”. Epicki thriller „Oficer i szpieg”, na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa, to jedno ze szczytowych osiągnięć w karierze Polańskiego. Na festiwalu w Wenecji film został uhonorowany Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI i są to pierwsze od dekady laury dla polskiego twórcy na weneckiej imprezie.


„Oficer i szpieg” „Oficer i szpieg” (mat. prasowe) „Oficer i szpieg” opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Premierę filmu w polskich kinach zaplanowano na koniec grudnia 2019.

Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

W rolach głównych występują: nagrodzony Oscarem Jean Dujardin („Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”). Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim.

„Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego (mat.prasowe)

Roman Polański opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii. - Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę - mówi.

Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń.

„Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego (mat.prasowe)

Dlaczego warto obejrzeć ten film?

  • Film Romana Polańskiego, nagrodzonego Oscarem legendarnego reżysera takich tytułów jak "Dziecko Rosemary", "Pianista" i "Chinatown".
  • Nagrodzony Srebrnym Lwem (Wielka Nagroda Jury) oraz nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) na 76. MFF w Wenecji.
  • Zdjęcia Pawła Edelmana, wybitnego polskiego operatora współpracującego z Romanem Polańskim od czasów "Pianisty".
  • W roli głównej wystąpił nagrodzony Oscarem Jean Dujardin, a muzykę skomponował Alexandre Desplat - dwukrotny laureat Oscara i jeden z najwybitniejszych współczesnych autorów muzyki filmowej.

„Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego (mat.prasowe)

Cytaty

Jean Dujardin jako Picquart jest fenomenalny!

„ScreenDaily”

„Oficer i szpieg” to film bezwzględnie potrzebny! Absolutnie obowiązkowy seans.

„Le Monde”

„Oficer i szpieg” ma coś bardzo ważnego i niezwykle współczesnego do powiedzenia.

RogerEbert.com

„Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego „Oficer i szpieg” w reż. Romana Polańskiego (mat.prasowe)

Odważny i zniuansowany film o bardzo ważnym przesłaniu.

„Le Figaro”

„Oficer i szpieg” niesie mocny obraz korupcji władzy. Degeneracji systemu, którego urzędnicy w walce o przetrwanie zapominają o wartościach, uczciwości, a nawet zwykłej przyzwoitości. Uderza w tym filmie samotność człowieka, który na przekór innym walczy o sprawiedliwość, ale też cynizm polityków podsycających antysemickie nastroje. (.) Ciekawy film o historii, której echa odbijają się we współczesności.

„Gazeta Wyborcza”

Świetnie zbudowany, wspaniale nakręcony i doskonale zagrany, „Oficer i szpieg” to film o wielkich walorach edukacyjnych. Przedstawia historię w sposób jasny i pasjonujący, co jeszcze bardziej podkreśla współczesny charakter opowieści.

Shock ya

Zobaczcie zwiastun!

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej filmu „Oficer i szpieg”.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org