Opublikowano
2006-12-17 23:00
Licencja
Wolna licencja

Okrutna Klio

Piąty, jubileuszowy konkurs historyczny Histmaga dobiegł końca. Przez dwa miesiące trwały zażarte zmagania o awans do kolejnych etapów i zwycięstwo w finale. Na najlepszych czekała chwała, satysfakcja, wartościowe nagrody...


...i zmęczenie. Połączone wprawdzie z radością, ale nie da się ukryć: wszyscy uczestnicy dalszych etapów przyznają, że konkurs był bardzo wyczerpujący. Zgadzają się zresztą z nimi organizatorzy, dla których przygotowanie zawodów również oznaczało niemały wysiłek. Na szczęście mogę chyba napisać, że, pomimo pewnych niedociągnięć, było warto się trudzić.

Zaczęło się niewinnie. Codziennie jedno, niezbyt trudne pytanie, a i końcowy próg punktowy, po przekroczeniu którego przechodziło się do fazy pucharowej, nie okazał się być wysoki. Pierwszy pojedynek to również jeszcze pełnia zapału uczestników i nie tak trudne zadania, a na koniec instytucja lucky loosers niejednemu pozwoliła pogodzić się z goryczą porażki. Prawdziwe schody zaczęły się później: poziom trudności pytań rósł - tajemniczy brytyjscy generałowie, Indianie, piraci i japońscy oficjele spędzali uczestnikom konkursu sen z powiek, tym bardziej że pytania pojawiały się około północy, a liczył się również czas odpowiedzi. Wzrastały emocje, pojedynki stawały się bardziej wyrównane, znalezienie odpowiedzi wymagało coraz więcej pracy. W końcu nadszedł wielki finał i jedni cieszyli się, z wejścia do elitarnego grona szesnastu najlepszych, a inni pocieszali się w duchu, że nie będę musieli zmagać się z koszmarnymi zagadkami ostatniego etapu.

Na szczęście nie tylko ze zmęczeniem konkurs będzie się kojarzył. Tak jak cieszy ułożenie ciekawego pytania, tak i radość połączoną z satysfakcją przynosi udzielenie nań odpowiedzi. W histmagowych konkursach nie chodzi bowiem tylko o (a może nawet nie przede wszystkim) zdobycie nagród (choć co roku ich wartość wzrasta), lecz przede wszystkim o sprawdzenie swojej wiedzy i okazję do znacznego jej poszerzenia. W dobie społeczeństwa informacyjnego zmagania z historią pozwalają też przećwiczyć szybkie wyszukiwanie (za pomocą Google i zasobów bibliotecznych) potrzebnych informacji - umiejętność przydatna niewątpliwie również w codziennym życiu.

Konkurs to także niepowtarzalna atmosfera stworzona przez uczestników na naszym forum internetowym. Dzielenie się emocjami związanymi z pojedynkami, dyskusje na temat co trudniejszych i bardziej kontrowersyjnych pytań, radość zwycięstwa i gorycz porażki, spostrzeżenia dotyczące formuły konkursu i dobra zabawa z elementami role playing w stworzonej przez samych konkursowiczów knajpce „Pod siedmioma Kleopatrami” (nazwa nawiązuje do jednego z pytań) to przez dwa miesiące również chleb powszedni uczestników. Trochę szkoda, że to już się kończy... Na szczęście za rok spodziewać się można kolejnego konkursu. Zapewniamy, że będzie on mniej wyczerpujący, ale równie ekscytujący.

A teraz chwila, na którą chyba wszyscy uczestnicy konkursu z niecierpliwością czekali - przedstawiamy klasyfikację zwycięzców.

Koszulki Histmag.org (nagrody za prawidłowe typowanie wyników poszczególnych pojedynków) otrzymują:

MiejsceUczestnikLiczba punktów
1.Narcyz475 pkt
2.eowina7461 pkt

Blisko nagrody byli również:

MiejsceUczestnikLiczba punktów
3.e.j.458 pkt
4.PAN M445 pkt
5.pd445 pkt
6.adriano444 pkt
7.Titus439 pkt
8.plato438 pkt
9.mahu436 pkt
10basianerwus435 pkt

Myślę, że daleko zajdziecie, obstawiając wyniki np. w zakładach sportowych.

Koszulkę, jako specjalną nagrodę, otrzymuje również TJK - za to, że jako jedyny podał odpowiedź na jedno z pytań konkursowych.

Nagrody dnia otrzymują:

DzieńUczestnik
15 XToomek
16 Xelshebereth
17 Xmarcin79
18 Xila
19 Xvea86
20 XFederalista
21 XSzunia
22 XMimNN
23 XMaSadow
24 XIrczak
25 Xdosiai
26 Xivanu
27 Xpiter
28 Xplato
29 Xaspazja

I wreszcie ranking finalistów - trzeba przyznać, że walka była bardzo wyrównana:

MiejsceUczestnikLiczba punktów
1.zedd27.5 pkt
2.TJK_26.5 pkt
3.eowina726.5 pkt
4.mortiss20 pkt
5.Basia16.5 pkt
6.Vroobelek16 pkt
7.KrooK16 pkt
8.el F15.5 pkt
9.e.j.14 pkt
10Christopherus14 pkt
11.MaSadow12.5 pkt
12.dosiai10.5 pkt
13.ydgard8.5 pkt
14.Vinga8 pkt
15.Kutrzeba7.5 pkt
16.torwart3.5 pkt

Informację o otrzymanych nagrodach znajdziecie pod adresem: http://konkurs.histmag.org w zakładce „regulamin”. W tym tygodniu skontaktujemy się z Wami e-mailowo celem uzgodnienia wysyłki nagród. Na list należy odpowiedzieć w ciągu 10 dni od daty jego nadania.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Organizator konkursu:

Redakcja miesięcznika i serwisu Histmag.org

Patronat medialny, sponsor:

Redakcja miesięcznika historycznego "Mówią wieki"

http://www.mowiawieki.pl

Sponsor główny:

DiG

Sponsorzy:

Iskry

Mag

Historyton

Rytm

Karta

Bellona

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Roman Sidorski

Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza). Ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org