„Opozycja antykomunistyczna w Trójmieście”. Relacja ze spotkania

opublikowano: 2009-10-01 09:16
wolna licencja
poleć artykuł:
We wtorek 29 września w auli gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się prezentacja wydawnictwa multimedialnego „Opozycja antykomunistyczna w Trójmieście w latach 1970–1989”. Autorami projektu są pracownicy gdańskiego Biura Edukacji Publicznej IPN, Izabela Rychert i Michał Sempołowicz. Na spotkanie zaproszono działaczy opozycji demokratycznej: Joannę Dudę-Gwiazdę oraz posła Arkadiusza Rybickiego.
REKLAMA
Projekt prezentuje Kierownik Referatu Wystaw, Wydawnictw i Edukacji Historycznej OBEP IPN Gdańsk Michał Sempołowicz.

Jak zaznaczył asystent prasowy gdańskiego oddziału IPN Jan Daniluk, wydawnictwo multimedialne jest przeznaczone dla nauczycieli oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zawiera opisy organizacji opozycyjnych, biogramy działaczy, słownik, zdjęcia, wypowiedzi świadków historii, artykuły z podziemnej prasy, druki ulotne, scenariusze lekcji oraz quiz. Całość została zaprezentowana w atrakcyjnej i nowoczesnej szacie graficznej.

Spotkanie, którego gośćmi byli Joanna Duda-Gwiazda oraz Arkadiusz Rybicki, poprowadził dr hab. Igor Hałagida. Zaproszeni goście przedstawili uczestnikom pewne epizody ze swojego konspiracyjnego życia oraz zachęcili zgromadzoną młodzież do aktywnego zainteresowania historią.

Prowadzący spotkanie Kierownik Referatu Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych OBEP IPN Gdańsk dr hab. Igor Hałagida, Na drugim planie poseł Arkadiusz Rybicki.
W świat opozycji lat 1970–1989 uczniów wprowadza Izabela Rychert.
Poseł Arkadiusz Rybicki podpisuje płyty wydawnictwa multimedialnego.
Joanna Duda-Gwiazda podpisuje płyty wydawnictwa multimedialnego.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania.

Nawiązując do powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża Joanna Duda-Gwiazda powiedziała, że powstały one w kontrze do powojennej rzeczywistości, w której komuniści zawłaszczyli całą tradycję robotniczą i starali się przekonać społeczeństwo, że jedynie oni walczyli o równouprawnienie kobiet i tylko oni byli antyfaszystami. WZZ, reagując na tą propagandę, starały się odzyskać prawo do legitymizowania się całą historią walki robotniczej w Polsce. Porównując konspirację AK i WiN do antysystemowych organizacji powstałych po 1976 r., Duda-Gwiazda dostrzegła o wiele trudniejsze warunki do działania tych pierwszych.

Z kolei Arkadiusz Rybicki wskazał na trudność zainteresowania historią polskiej młodzieży spowodowaną faktem, że historia naszego kraju była zazwyczaj bardzo smutna, a tradycja romantyczna dominująca u nas od 200 lat, tworzyła zazwyczaj historię naszych nieszczęść. Według Rybickiego zmieniło się to wraz z powstaniem „Solidarności”.

Zobacz też

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Karol Nawrocki
Doktor nauk humanistycznych, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Od 2009 roku jest pracownikiem gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w którym od 2014 r. zajmuje stanowisko Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej. Jest autorem i redaktorem książek oraz artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Jest znanym na Pomorzu społecznikiem nagradzanym wieloma odznaczeniami środowisk kombatanckich i patriotycznych. Jest także Przewodniczącym Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. Za zaangażowanie społeczne, działalność edukacyjną i charytatywną został głosami czytelników „Dziennika Bałtyckiego” wybrany Osobowością Gdańska i Pomorza roku 2016.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone