Optymizm Polaków

opublikowano: 2006-09-17 11:14
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak wynika z najnowszych badań Global Online Conusmer Survey, przeprowadzonych w czerwcu tego roku, Polacy znajdują się w czołówce państw europejskich pod względem współczynnika optymizmu. (info: marketing-news.pl)
REKLAMA

Polacy ze współczynnikiem 107% zajmują (wraz z Belgami) 6 pozycję. Na pierwszym miejscu uplasowała się Norwegia, uzyskując 130%. W pierwszej piątce najbardziej optymistycznych państw Europy znaleźli się także: Duńczycy, Irlandczycy oraz Hiszpanie.

Warto dodać, że podczas ostatniego badania współczynnik optymizmu w Polsce wynosił 103%, a więc w ciągu roku wzrósł o 4%.

Zaskakujące są wyniki dotyczące pytań o to, czego boją się Polacy. Na pierwszym miejscu respondenci wymieniali obawę przed utratą zdrowia — 24%. Drugi w kolejności jest strach przed problemami z zatrudnieniem — 23%, czyli zaledwie o 2% więcej, niż wynosi średnia europejska. Biorąc pod uwagę wysokość bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi państwami Europy, może to dziwić. Polacy zdecydowanie bardziej niż Europejczycy martwią się sytuacją polityczną w kraju (różnica 8%), niski wydaje się natomiast wskaźnik obawy przed zamachem terrorystycznym: Polska 2%, Europa 6%.

Pytani na co wydają pieniądze po opłaceniu bieżących wydatków, Polacy odpowiadali najczęściej, że na polepszenie warunków mieszkaniowych (47%). Najmniej troszczymy się natomiast o fundusz emerytalny (6%). Zaskakujące jest także, że w porównaniu z przeciętnym Europejczykiem, Polacy wydają więcej na ubrania czy wakacje.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Renata Pernak
Studentka IV roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Poznańskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa. Współpracowała z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym zajmującym się wspieraniem inicjatyw mających na celu utrzymanie tożsamości regionalnej. Z magazynem historyczno-społeczno-kulturalnym „Histmag.org” ściśle związana od sierpnia 2006 do końca 2007 roku. Obecnie zgłębia tajniki muzealnictwa, wystawiennictwa i historii sztuki, od lat utrzymując, że muzeum to jej drugi dom.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone