Organizatorzy XVIII OZHS-u zdradzają szczegóły

opublikowano: 2009-04-24 12:21
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zaledwie tydzień temu skończył się XVII Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów, na którym niespodziewanie głównym tematem stał się dalszy los corocznych konferencji. Jak informowaliśmy na bieżąco, Koło Naukowe Młodych Historyków Uniwersytetu Szczecińskiego już po zamknięciu obrad zdecydowało się (wobec widma nie odbycia się XVIII OZHS-u) wziąć na siebie ciężar organizacji imprezy. Zaledwie dwa dni później dostaliśmy od przewodniczącej Koła, Barbary Świtalskiej ramowy plan organizacji kolejnego Zjazdu. Przedstawiamy jego główne założenia.
REKLAMA
![] (https://histmag.org/grafika/articles2/XVIIOZHS/logo_knm# jpg) Logo Koła Naukowego Młodych Historyków Uniwersytetu Szczecińskiego

Organizatorzy w przesłanym nam konspekcie podjęli wszystkie podstawowe tematy: od listy osób i instytucji, do których zostanie przesłana prośba o patronat nad Zjazdem, po planowane wycieczki po Szczecinie i okolicy. Jeśli chodzi o patronaty na chwilę obecną możemy zapewnić, że tradycyjnie (jak co roku) znajdzie się wśród nich „Histmag.org”. Organizatorzy planują zwrócić się także m.in. to władz miasta, uczelni i wydziału oraz do mediów, przede wszystkim lokalnych.

Szczecinianie szacują liczbę uczestników na 200 do 300 osób, a więc o ponad 100 mniej niż na tegorocznej konferencji i ponad 200 mniej w porównaniu z jak dotąd największym, krakowskim Zjazdem. Jest to z jednej strony wynik dyskusji nad podniesieniem poziomu merytorycznego konferencji, z drugiej zaś efekt niewielkiej liczby tanich miejsc noclegowych dostępnych w Szczecinie. Organizatorzy zastrzegają możliwość przyjmowania wyłącznie referatów z recenzją pracownika naukowego o stopniu minimum doktora. Ostateczne decyzje w kwestii metod selekcji jeszcze nie zapadły, ale przedstawiciele KNMH US zapewnili nas, że rozumieją potrzebę podniesienia poziomu merytorycznego zjazdu i ograniczenia liczby referatów słabych, przygotowywanych po macoszemu. Według wstępnych założeń terminem nadsyłania zgłoszeń (wraz z recenzją) będzie 1 stycznia 2010 roku.

Przewidziane jest od 12 do 18 sekcji. Obok standardowych sekcji, przewidziana jest także sekcja pomorzoznawcza. Większość planów organizacji obrad nie odbiega od metod przyjętych w ostatnich latach. Obrady będą trwać od godziny 8 do 18, maksymalnie zaś do 20. Co ciekawe, organizatorzy podkreślają otwartość na uczestnictwo w sekcjach kadry naukowej – doktorantów, doktorów, także profesorów – co ma pozwolić podnieść poziom dyskusji.

Termin zjazdu nie jest jeszcze znany, wstępnie organizatorzy planują natomiast, że odbędzie się on w dniach czwartek-niedziela. W pierwszym dniu odbędzie się (późnym popołudniem) inauguracja, drugiego i trzeciego będą trwać obrady, zaś ostatni dzień zostanie poświęcony na wycieczki. Na chwilę obecną planowane są wycieczki na Wały Chrobrego i Zamek Książąt Pomorskich, Jasne Błonia i Cmentarz Centralny.

Spodziewani są przedstawiciele 31 ośrodków akademickich. Organizatorzy planują zaproszenie większej liczby studentów niemieckich, co może być ciekawą alternatywą dla licznej w ostatnich latach reprezentacji ośrodków zza wschodniej granicy. Goście z Niemiec dotąd pojawiali się na OZHS-ach jedynie sporadycznie.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że w reakcji na podnoszone w tym roku uwagi, panel projektów ogólnopolskich i wybory kolejnego organizatora odbędą się już drugiego dnia Zjazdu.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone