Autorzy: Mat. pras. , Redakcja
Tagi: Wydarzenia, Polska, Rekonstruktorzy
Opublikowany: 2022-06-22 12:07
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

„Orzeł i Krzyż” 2022 - plenerowe widowisko historyczne w Murowanej Goślinie

Zbliża się kolejna edycja historycznych spektakli „Orzeł i Krzyż”, które zostaną zaprezentowane w Murowanej Goślinie na przełomie czerwca i lipca. Od kilku lat występy ponad 300 aktorów-wolontariuszy wzbogacone o efekty specjalne i zabiegi scenograficzne, przyciągają tysiące osób na trybuny Parku Dzieje. To nie rekonstrukcja, a widowiskowy spektakl nocny, który prezentuje historię naszego narodu na przestrzeni 1000 lat.
REKLAMA

„Orzeł i Krzyż” plenerowy spektakl w Murowanej Goślinie

„Orzeł i Krzyż” to nocne plenerowe widowisko historyczne. Podczas przedstawienia realizatorzy przypomną o ponad 1000-letniej historii Polski i narodu polskiego. Na plenerowej scenie występuje 350 aktorów, ale też i akrobaci. W programie są również mappingi, pokazy świetlne oraz efekty specjalne. Pierwszy spektakl zaplanowano 24 czerwca. Jak wyjaśniają organizatorzy, kolejne odsłony widowiska będą prezentowane publiczności zgromadzonej w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie przez cztery kolejne weekendy. 

Jak zdradza Łukasz Kowalka, przygotowania do kolejnej serii spektakli trwają od kilku miesięcy. W ich organizację co roku angażują się setki mieszkańców regionu.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” jest wystawiane od sześciu lat i spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. Do dziś na trybunach zasiadło łącznie aż 68 tysięcy widzów z całej Polski. Już na przełomie czerwca i lipca ponad 350 aktorów-amatorów ponownie wcieli się w 1500 postaci, by w ekscytujący sposób przedstawić najciekawsze sceny z historii naszego narodu - wyjaśnia Łukasz Kowalka.

Aktorzy przypomną najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski - od chrztu Polski, poprzez zwycięstwo pod Grunwaldem i szarże husarskie pod Wiedniem oraz Bitwę Warszawską z 1920 roku po powstanie Solidarności.

- To tylko część motywów, które znajdują się w scenariuszu widowiska. Nie zabrakło też nawiązań do najbardziej znanych legend, a także scen pokazujących codzienne życie Polaków na przestrzeni wieków - przyznają organizatorzy wydarzenia.

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia!

Spektakle prezentowane są na ogromnej, plenerowej scenie, która usytuowana jest w Parku Dzieje. To pierwszy w Polsce historyczny park tematyczny, który wzorowano na „Puy du Fou” – jednej z największych atrakcji turystycznych Francji.

- Akcja spektaklu rozgrywa się na obszarze ponad 40 tysięcy metrów kwadratowych, a uwagę widzów przyciągają efekty specjalne, mappingi, pirotechnika i zjawiskowe pokazy świetlne. Aktorów wspierają akrobaci, a aktywny udział w spektaklu biorą też zwierzęta - wyjaśnia Łukasz Kowalka.

Widowisko „Orzeł i Krzyż” to niecodzienna lekcja historia, podczas której informacje o dziejach Polski przekazane zostaną w interesujący sposób.

Organizatorzy zapowiadają też, że oprócz głównego spektaklu, który rozpoczyna się tuż po zachodzie słońca, uczestnicy w ciągu dnia mogą korzystać z dodatkowych atrakcji oferowanych przez Park Dzieje. To m.in.:

  • pokazy sokolnicze,
  • mini zoo,
  • park linowy

Będą też krótsze inscenizacje m.in. o powstaniu Wielkopolskim oraz gry i zabawy z historią w tle. Co więcej, w programie jest też biesiada, której uczestnicy "przeniosą się" do czasów rozśpiewanego i roztańczonego dwudziestolecia międzywojennego.

„Orzeł i Krzyż”: data pokazów, bilety

W tym roku widowisko zostanie wystawione 8 razy. Premiera zaplanowana jest na 24 czerwca, ale widzowie będą mogli zobaczyć spektakl w każdy kolejny piątek i sobotę, aż do 16 lipca. Widowisko za każdym razem rozpoczyna się o godz. 21:30.

Bilety dostępne są na stronie www.parkdzieje.pl, ale każdego dnia ubywa wejściówek. 

Seria wydarzeń „Orzeł i Krzyż” w Parku Dzieje jest realizowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury przy dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem głównym jest Enea.

Źródło:

www.parkdzieje.pl

Polecamy e-book Natalii Pochroń „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”

Natalia Pochroń
„Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”
16,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 153
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-53-2
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy