Osada sprzed 1800 lat odkryta pod Jaworem

opublikowano: 2016-10-22 16:59
wolna licencja
poleć artykuł:
Podczas prac przygotowawczych pod budowę fabryki Mercedesa odkryto starożytną osadę. Archeolodzy przypuszczają, że 1800 lat temu zamieszkiwali ją ludzie z plemienia Lugiów.
REKLAMA

Rolne pole pod Jaworem (Dolny Śląsk) jest aktualnie przygotowywane pod budowę fabryki samochodów. Podczas prac nad równaniem terenu archeolodzy wpadli jednak na ponad 200 zabytkowych obiektów. Zabezpieczono m.in. fragmenty naczyń, pozostałości po ziemiankach, paleniskach i budynkach słupowych. Badacze weszli też do dawnej studni.

Rekonstrukcja chat szachulcowych z terenów polski (II w. n.e., kultura przeworska) (domena publiczna)

Mariusz Łesiuk z Fundacji Archeologicznej „Archeo” podkreślił, że odkryte obiekty mogą mieć nawet 1800 lat. Osada mogła więc należeć do plemienia Lugiów – tajemniczego ludu, przez badaczy łączonego często z kulturą przeworską.

Zabytki zostaną udokumentowane i przetransportowane do Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Źródło: radiowroclaw.pl, jawor24h.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone