Opublikowano
2019-09-16 16:07
Licencja
Wolna licencja

„Ostatni bój”- film o legendarnym 3. Pułku Strzelców Konnych trafi jesienią do kin

Zakończono zdjęcia do "Ostatniego boju". Film ten jesienią zagości na ekranach polskich kin. To opowieść o kawalerzystach Pułku 3. Strzelców Konnych. Premiera filmu planowana jest na 5 października.


„Ostatni bój” (fot. mat. prasowe)
Film reżyseruje Grzegorz Gajewskim, a jego pomysłodawcą jest Dariusz Waligórski. W obsadzie znajduje się m.in.: Filip Bochenek („Mała Moskwa”, „Ach, śpij kochanie”), który wcieli się w rolę głównego bohatera, czyli ppor. Zbigniewa Makowieckiego, a Mateusz Dewera („Dark Crimes”, „Diagnoza”, „Druga szansa”, „Belle Epoque”) zagra rotmistrza Gosiewskiego.

Jak wyjaśnia Dariusz Waligórski, rotmistrz kawalerii ochotniczej i inicjator „Ostatniego Boju”, czuwający nad każdym jego elementem:

Paradoksalnie, końcowe dni na planie spędziliśmy, kręcąc sceny, od których tak właściwie rozpoczyna się historia Pułku 3. Strzelców Konnych. Pokazujemy moment, w którym Pułk wyrusza do walki z faszystowskim najeźdźcą. Żołnierze jeszcze nie wiedzą, że przypadnie im chwalebny tytuł najdłużej walczącej polskiej jednostki podczas kampanii jesiennej. Ich bój trwał aż 33 dni walki.

„Ostatni bój” (fot. mat. prasowe)

Mimo swojej bohaterskiej postawy i rzadko spotykanego męstwa, los Pułku wciąż pozostaje szerzej nieznany. Zmienić ma to właśnie powstający film.

To fabularyzowany dokument historyczny o kawalerzystach walczących za wolną Polskę, oparty na trudno dostępnych archiwaliach. Jak przyznaje Gajewski, sam będący kawalerzystą i uznanym w historycznym środowisku twórcą wielu filmów dokumentalnych i reportaży, m.in. „Powrót ułanów", „Wieniawa", „Szrajberka z Auschwitz" oraz „Wojenne przypadki pułkownika Mentla" czy cyklu dokumentów historycznych „Wojownicy czasu”:

Pokażemy szlak bojowy Pułku w układzie chronologicznym. Przygotujemy fabularyzowane epizody bojowe jednostki, odtwarzając autentyczne walki opisywane przez jej prawdziwych żołnierzy. Dysponujemy filmowymi nagraniami archiwalnych wypowiedzi strzelców konnych, opowiadających o swych przeżyciach w czasie kampanii. Wspomnienia będą uzupełnione archiwaliami ze zbiorów bohaterów filmu.

Zobaczcie zwiastun!

Realizatorzy podkreślają, że wielką rolę w „Ostatnim Boju” odgrywają znakomicie wyszkolone konie dosiadane przez kawalerzystów-ochotników. Część ze zwierząt uczestniczyła w scenach batalistycznych w innym filmie „1920 Bitwa Warszawska”, a także w „Legionach”. Zadbano o wierne odwzorowanie realiów: broń, mundury i rekwizyty przenoszą widza do września 1939 roku. Oprócz strzelców konnych, ułanów i szwoleżerów z Federacji Kawalerii Ochotniczej oraz innych formacji ochotniczych.

Zdjęcia zakończone, czas na postprodukcję

Teraz przed ekipą etap postprodukcji: montaż, efekty specjalne i prace nad udźwiękowieniem filmu. Jego uroczysty pokaz przedpremierowy zaplanowano na 5 października w Woli Gułowskiej – symbolicznym miejscu dla losów Pułku 3. Strzelców Konnych. To tam jego żołnierze stoczyli swoją ostatnią potyczkę, po czym skapitulowali przed najeźdźcą.

„Ostatni bój” (fot. mat. prasowe)

Producentem filmu jest Stowarzyszenie Kawaleria. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska. Partnerami filmu są Klub Sportowy „Bór”, Folwark Toporzysko oraz Federacja Kawalerii Ochotniczej RP. Film realizowany przy finansowanym wsparciu Totalizatora Sportowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Zadanie realizowane jest ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przy wsparciu z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: krzysztof_gps |

Pomysł godny najwyższej pochwały. Ze zwiastuna widać, że przyłożono się do tematu, choć rzuciły się w oczy 2 małe uchybienia. Jak na 3 minuty - to sporo. O ile brak odrzutu armaty ppanc można przełknąć, to oficerski pas u strzelca konnego - budzi poważne wątpliwości.Odpowiedz
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Magdalena Mikrut-Majeranek

Redaktor naczelna Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org