Autor: Kamil Janicki
Tagi: Wydarzenia, Naukowcy, Polska, Warmia i Mazury
Opublikowany: 2009-06-22 11:42
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Ostatni tydzień rejestracji na XVIII Powszechny Zjazd Historyków Polskich

Organizatorzy największej, odbywającej się raz na pięć lat imprezy historycznej w Polsce zdecydowali się przedłużyć termin rejestracji o 1 miesiąc. Ostateczny termin mija już za kilka dni – 30 czerwca. Raz jeszcze zachęcamy do uczestnictwa w Zjeździe, objętym patronatem medialnym „Histmag.org”.
REKLAMA

XVIII Powszechny Zjazd Historyków Polskich będzie trwać od 16 do 19 września 2009 roku. O założeniach tej najważniejszej imprezy historycznej w Polsce informowaliśmy już w marcu, natomiast szczegóły dotyczące rejestracji znajdują się w poprzedniej zapowiedzi z połowy maja.

Na Zjazd składa się przede wszystkim olbrzymie nagromadzenie paneli i spotkań, przygotowanych z myślą nie o naukowcach akademickich, ale zwykłych miłośnikach historii. Panele te prezentują najnowsze osiągnięcia historiografii i podstawowe tematy poruszane w debacie naukowej. Na tegorocznym zjeździe będzie przykładowo, moim zdaniem jeden z najciekawszych w programie, panel poświęcony pamięci historycznej. Przygotowywany jest też, bardzo ciekawie zapowiadający się panel na temat tradycji wielkich bitew w świadomości narodów Europy. Osią będzie tu bitwa pod Grunwaldem, ale w tym wielojęzycznym panelu podjęte zostaną także tematy innych ważnych, osadzonych w kulturze starć – opowiadał w udzielonym nam w kwietniu wywiadzie prof. dr. hab. Krzysztof Mikulski.

Z kolei w opublikowanym 27 maja artykule dr Andrzej Korytko, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Olsztynie, członek Komisji Organizacyjnej XVIII Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, wyjaśniał: Poczynając od sympozjów specjalistycznych, które będą obradowały 16 września, Zjazd – w założeniach organizatorów – ma być forum wymiany myśli i poglądów, a wystąpienia prelegentów mają pobudzać debatę. Aby zachęcić uczestników Zjazdu do wzięcia udziału w dyskusji zamierzamy opublikować abstrakty referatów na internetowej stronie zjazdowej, do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na temat Zjazdu znajduje się w poświęconym mu dziale naszego serwisu.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy