Osuszanie zabytków po zalaniu – jak wygląda?

opublikowano: 2023-02-23 12:35
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jak poradzić sobie z osuszaniem nieruchomości? To pytanie coraz częściej zadajemy sobie w obliczu ulewnych deszczy i powodzi, które nawiedzają nasz kraj. Jednak przyczyną zalania budynku może okazać się też wadliwa instalacja hydrauliczna. Co wtedy?
REKLAMA

Woda jest jednym z żywiołów, który potrafi być bardzo niszczycielski. Bardzo trudno jest wodę zatrzymać, ale możemy sobie z nią poradzić, kiedy wyrządzi określane szkody w naszych nieruchomościach. Nigdy nie wiemy, kiedy taki kataklizm może mieć miejsce, w naszym kraju obserwowaliśmy już to kilka razy, ale też czasami może dojść do zalania nieruchomości z powodu usterek hydraulicznych. Przyczyn  zalania może być bardzo dużo, dlatego też trzeba wiedzieć, jak możemy sobie poradzić z osuszeniem danej nieruchomości. Szczególne znaczenie mają tutaj zabytki, które powinniśmy ratować w sposób profesjonalny. Jak zatem powinien wyglądać taki proces i do kogo powinniśmy się w tym zakresie zwrócić? Lista firm, które zajmują się skutecznym osuszaniem zabytkowych nieruchomości, ale oczywiście nie tylko, jest bardzo duża. Znajdziemy takich specjalistów praktycznie w każdym mieście, warto jednak wiedzieć, na jaką usługę zwrócić tutaj uwagę.

Czego dokładnie wymaga osuszanie budynków?

Woda do budynków może dostać się przez żywioł, lub przez prozaicznie prostą sprawę, jaką jest zamontowana w budynkach hydraulika. Kiedy dojdzie do zalania, to pierwszym krokiem jest pozbycie się zalegającej w pomieszczeniach wody. Dopiero po wypompowaniu, czy usunięciu tej wody, możemy ocenić stan pomieszczeń, w których doszło do zalania. Po określeniu stanu nieruchomości, możemy przystąpić do procesu, jakim jest osuszanie po zalaniu. Żeby jednak podjąć konkretne działania, musimy dokonać określonego podziału miejsc objętych koniecznością osuszania. Musimy mieć świadomość, że w przypadku budynków wielorodzinnych, bardzo często dochodzi do zalania całych kondygnacji. W zależności od źródła dostawanie się wody, uszkodzeniem zazwyczaj będą ulegały niższe partie kondygnacji. Przez uszkodzony dach zalaniu może plecy strych, czy też poddasze. W tej sytuacji wystarczy tylko ulewny deszcz. Warto zatem określić ile kondygnacji zostało w tej sytuacji zalane, jak również powinniśmy ocenić, które pomieszczenia powinny potem zostać osuszone. Ważnym elementem tej kategoryzacji są również ściany i warstwy. Tutaj również powinniśmy wiedzieć, jak głęboko wilgoć przedostała się do wnętrza ścian. Podobnie jest z podłogami, gdzie z powodu zalania może dojść do zdecydowanie głębszych zawilgoceń. W każdym z tych przypadków powinniśmy ocenić, jak mocno doszło do zawilgocenia poszczególnych elementów. Mając tak sprecyzowany obraz, osuszanie budynków po zalaniu powinno być już sprawą formalną.

Jakie urządzenia powinniśmy stosować do osuszania nieruchomości?

Osuszanie nieruchomości nie jest wcale prostą sprawą i wymaga profesjonalnego sprzętu. Możemy dziś prywatnie wynająć pochłaniacz wilgoci, który sprawdzi się w sytuacji uszkodzenia jednej lub dwóch ścian. Natomiast w przypadku zdecydowanie większych problemów, powinniśmy poradzić się specjalisty, a najlepiej wynająć specjalistów do osuszenia naszego mieszkania, czy też całej nieruchomości jak na przykład https://osuszanie24.com/. W przypadku budynków zabytkowych jest również określona procedura, wskazująca na konkretne podejście w zakresie osuszania.  Bez względu na to, jaka nieruchomość zostanie zalana, powinniśmy pomyśleć o odpowiednich osuszaczach. Mogą to być osuszacze kondensacyjne, a także osuszacze absorpcyjne. W niektórych przypadkach wykorzystuje się pompy ciśnieniowe i oczywiście separatory wody. Mogą one być bardzo pomocny, A w niektórych przypadkach nawet niezbędny. Załóżmy, że głębsze warstwy posadzki, czy też ścian zostały nadwyrężone przez wilgoć to wtedy zdecydowanie będziemy do tego potrzebowali pomp ciśnieniowych. W przypadku działania tego urządzenia powietrze z pompy wprowadzane jest pod podłogę, lub też w głąb ściany, co sprawia, że wilgoć z tych miejsc odparło jest zdecydowanie szybciej. Takie działanie jest zasadne i może nam przynieść wiele korzyści w zakresie osuszania posadzek. Czas będzie tutaj ważnym wyznacznikiem, dlatego warto tego czasu na osuszanie nie żałować.

Specjaliści bardzo często będą wykorzystywali separator wody, której zadaniem będzie odseparować nadmiar wody, ja ta została odciągnięta przez pompę. Te dwa urządzenia wspomagają swoje działanie i warto mieć je również pod ręką. W niektórych przypadkach można też wykorzystać nagrzewnice, ale sprawdzą się one tylko w przypadku płytkich zawilgoceń

Jak wygląda osuszanie budynku po zalaniu?

Jeśli nasz budynek zostanie zalany, a jest to zabytek to zdecydowanie powinniśmy zaprosić do działania profesjonalistów. Ich atutem w tym działaniu jest fakt, że nieustannie pogłębiają wiedzę na temat tego, jak powinni podejść do usłyszenia przeróżnych konstrukcji budynków. Taka wiedza jest bardzo ważna i może zdecydowanie przyspieszyć czas osuszania budynku. W przypadku budynków zabytkowych specjaliści od osuszania będą mieli kompleksową wiedzę, którą z powodzeniem zapewne wdrożę w życie. Tutaj przede wszystkim sprawdzano są elementy konstrukcyjne, które mogą wskazać na urządzenie, pozwalające uzyskać jak najlepszy rezultat osuszanie. Specjaliści zatem sprawdzają elementy zawilgocone, określają ich stan i rozpisuję zakres działań. Wybór maszyn do osuszania będzie tutaj zatem kluczowy. Pozwoli to na osuszanie mieszkania po zalaniu bardzo szybki sposób. Doświadczenie i wiedza są zatem tutaj kluczowe.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone