Autor: Reklama
Tagi: Reklamy, Polska, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2022-08-11 05:01
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

PATRIOTYZM NIE TYLKO Z BRONIĄ W RĘKU

10 sierpnia w Muzeum Postania Warszawskiego odbyła się debata „WSTAŃ I WALCZ!”, którą w ramach projektu „DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM” zorganizowało Centrum Myśli Jana Pawła II. O tym, jak rozumiemy dziś powinność obrony ojczyzny, dyskutowali prof. Jerzy Eisler (Instytut Pamięci Narodowej), Izabela Mrzygłód (Kultura Liberalna) oraz Jan Ołdakowski (Muzeum Powstania Warszawskiego). Debatę poprowadził Michał Szułdrzyński (Rzeczpospolita).
REKLAMA

W kontekście sierpniowej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz wojny za naszą wschodnią granicą zaproszeni goście będą zastanawiać się, w jaki sposób rozumiemy i jak realizujemy dziś powinność obrony ojczyzny. Zaproszenie do dyskusji przyjęli prof. Jerzy Eisler (Instytut Pamięci Narodowej), dr Jacek Bartosiak (Strategy and Future) oraz dr Izabela Mrzygłód (Kultura Liberalna). Debatę poprowadzi Michał Szułdrzyński, dziennikarz Rzeczpospolitej. 

– Patriotyzm wypracowuje każdy człowiek sam w sobie, poprzez swoje gesty, dokonania i zaniechania – podkreślał podczas debaty prof. Eisler. Dodał, że z tą definicją patriotyzmu wiąże się przekonanie, że heroizmu można wymagać wyłącznie od siebie, nie od innych – W przeciwnym razie stajemy się rzeźnikami posyłającymi na śmierć – argumentował.

Ważnym wątkiem debaty było zestawienie sytuacji powstańców warszawskich z Ukraińcami, którzy dziś bronią swojego kraju w wojnie z Rosją.

fot. Mateusz Ofiara, Centrum Myśli Jana Pawła II

– Widzę dwie ważne analogie: Po pierwsze Warszawiacy i Ukraińcy to dwie grupy ludzi, na które system totalitarny wydał wyrok. Po drugie zestawiamy tu doświadczenie dwóch nowoczesnych  –  bo Powstanie Warszawskie okazało się bardzo nowoczesne, jak na swoje czasy  –  wojen, w których liczą się także postawy pozażołnierskie – mówił Jan Ołdakowski, przywołując jednocześnie perspektywę Mirona Białoszewskiego, który w „Pamiętniku z Powstania Warszawskiego” pisał o walce całego miasta. Polegała ona na wspieraniu walczących, m.in. poprzez budowanie barykad, przebijanie się przez kanały czy modlitwy staruszek.

– Podobnie dzieje się w ukraińskiej wojnie, w której można wyróżnić trzy poziomy zaangażowania: żołnierzy, wolontariuszy i centrów logistycznych – zwrócił uwagę dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

fot. Mateusz Ofiara, Centrum Myśli Jana Pawła II

– „Bronić swojego kraju" to niekoniecznie znaczy walczyć z bronią w ręku. Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego polegał na zbudowaniu struktur, na które składały się np. wydawane licznie gazety. Także na Ukrainie ważne są zarówno działania na froncie, jak i np. walka z dezinformacją, w której mogą wziąć udział informatycy czy organizacje społeczne – dodała dr Izabela Mrzygłód. – Mam nadzieję, że z tej debaty zostanie nam nie dychotomia: bić się czy nie bić, tylko podejście, które zakłada bycie patriotą w życiu codziennym, empatię dla różnorodności, inności, realizowanie patriotyzmu w trosce o siebie, sąsiadów... Wierzę, że to uniwersalne przesłanie, z którego może wyniknąć dla nas wszystkich wiele dobrego... – podsumowała.


Kolejna debata z cyklu „DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZŃSTWEM” planowana jest w drugiej połowie września. " Obraz dwóch różnych spojrzeń na Polskę zawarty w temacie „BĘDZIEM POLAKAMI – MIĘDZY WYSZYŃSKIM A GOMBROWICZEM” ponownie stanie się pretekstem do spojrzenia na patriotyzm jako wartość pojemną, mieszczącą w sobie różne postawy. Centrum Myśli Jana Pawła II nie poprzestaje jednak tylko na zaproszeniu do dyskusji.

- Nasz projekt ma charakter kaskadowy: treści, które dyskutujemy na debatach wracają podczas badań fokusowych z nauczycielami, z którymi zastanawiamy się wspólnie, jakie postaw patriotyczne są dziś bliskie młodzieży – wyjaśnia Łukasz Ofiara, koordynator projektu „DWA KOLORY – MIĘDZY BUNTEM A POSŁUSZEŃSTWEM” w Centrum Myśli Jana Pawła II. – W przygotowaniu jest wystawa oraz materiały edukacyjne, konspekty lekcji, które w innowacyjny, ciekawy dla młodzieży sposób pomogą np. świętować w szkole ważne rocznice historyczne – zapowiada.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie centrumjp2.pl.

Muzeum Powstania Warszawskiego jest współorganizatorem wydarzenia.

Partner debaty: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Patroni medialni: Rzeczpospolita, PLUS-MINUS, TVP Kultura, TVP Polonia, Więź, Radio Wnet, wSieciHistorii, Nowy Obywatel

Projekt „Dwa kolory. Między buntem a posłuszeństwem” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, Partnerem projektu jest Fundacja PZU.

Odwiedź stronę Centrum Myśli Jana Pawła II!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy