Opublikowano
2014-12-23 08:37
Licencja
Wolna licencja

PREMIERA: Łukasz Męczykowski – „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Łukasz Męczykowski zaprasza czytelników na niezwykłe polowanie na żelazne słonie. Razem z autorem prześledzimy ewolucję broni, dzięki której piechur mógł zmieść czołg z powierzchni ziemi. A wszystko to w oparciu o obszerną literaturę i wnikliwą analizę źródeł.


Autor: Łukasz Męczykowski
Tytuł: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
ISBN: 978-83-934630-9-1
Stron: 123
Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)

Zobacz też pozostałe wydawane przez nas e-booki!

Gdy na polach I wojny światowej pojawiły się pierwsze brytyjskie czołgi, wywołały one absolutną panikę w szeregach przeciwnika. Jak walczyć z wielotonowymi gąsienicowymi pojazdami, zbudowanymi z żelaza i stali? Jakie szanse w starciu z taką potęgą mieli walczący w okopach piechurzy? Początkowo – niewielkie. Konstruktorzy ruszyli więc w bój o stworzenie karabinu przeciwpancernego. Ta broń miała pozwolić Dawidowi na zwycięstwo z Goliatem.

Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło niezwykły rozwój techniki zbrojeniowej. Potężne czołgi pojawiły się we wszystkich najważniejszych armiach świata. Równolegle toczyły się prace nad bronią, która miała powstrzymać pancerne kolosy. Czy karabin przenoszony na żołnierskich plecach może powstrzymać kilkudziesięciotonowego stalowego potwora? Wydawało się to możliwe. Na rozstrzygnięcie tej walki trzeba było jednak poczekać aż do II wojny światowej.

Podstawę książki stanowią różnorodne źródła i opracowania poświęcone rozmaitym konstrukcjom przeciwpancernym z lat 1917–1945. Doskonale orientując się w literaturze przedmiotu i tematyce bronioznawczej, autor z pasją przeprowadza czytelnika przez tajniki konstrukcji, które były obecne na wszystkich frontach największej wojny w dziejach. Jaka była rola karabinów przeciwpancernych na polu walki w latach 1939 – 1945? Książka Łukasza Męczykowskiego przynosi odpowiedź na to i wiele innych pytań.

Łukasz Męczykowski – historyk, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się historią wojskowości ze szczególnym uwzględnieniem drugiej wojny światowej. Autor pracy magisterskiej na temat: „Lekka broń przeciwpancerna piechoty w drugiej wojnie światowej”, prowadzi badania nad rolą brytyjskiej Home Guard w latach 1940 – 1945. Bierze aktywny udział w renowacji zabytków militarnych na terenie Trójmiasta.

Przeczytaj fragment książki: PDF, EPUB, MOBI

Spis treści:

 • Wstęp 5
 • Krótka historia walki z pancerzem 8
 • Mała wojna Wielkiej Wojny. Broń przeciwpancerna podczas I wojny światowej 14
 • Dwudziestolecie międzywojenne 34
 • Krótka historia długiego karabinu. Karabin przeciwpancerny wz.35 – przyczynek do tematu 36
 • Geschoss 318. Pocisk z niespodzianką 49
 • Made in Britain. Karabin przeciwpancerny Boys 61
 • Przeciwpancerne deskorolki i latające miny 75
 • Jak polowano na słonie w Finlandii? Lahti L-39 84
 • Wojenna kariera Solothurna 94
 • Karabin spod znaku Wschodzącego Słońca. Typ 97 105
 • Zakończenie 112
 • Bibliografia 114
Autor: Łukasz Męczykowski
Tytuł: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
ISBN: 978-83-934630-9-1
Stron: 123
Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)

Zobacz też pozostałe wydawane przez nas e-booki!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

@Ultor Oni wiedzą że żartuję ;) Ja jestem przecież bardzo miłym człowiekiem :)Odpowiedz

Co tak anonimowo, proszę się nie bać ;)Odpowiedz

Gość: Ultor |

@Łukasz Męczykowski Panie Łukaszu, jak tu się nie bać, skoro w Pana krótkiej notce o autorze pisze: Z zawodu i powołania DRĘCZYCIEL młodzieży szkolnej na różnych poziomach edukacji. :DOdpowiedz

Gość: Lucim |

Nic nie pozostaje jak pogratulować autorowi za napisanie książki. Graty - Męczyk. PzDr.Odpowiedz

Gość: anonim |

Lucim Pogratuluje jest on nauczycielem historii w mojej szkole :)Odpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org