Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Historia sportu, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, II wojna światowa, Polska
Opublikowany: 2019-06-10 13:16
Licencja: wolna licencja

PZPN przed meczem Polska-Izrael upamiętni Józefa Klotza

Przed dzisiejszym meczem eliminacyjnym do piłkarskich Mistrzostw Europy 2020 odbędzie się krótkie upamiętnienie Józefa Klotza – polskiego zawodnika żydowskiego pochodzenia, zdobywcy pierwszej bramki w historii reprezentacji Polski, ofiarę Holocaustu.

Informacje o upamiętnieniu przekazywały już kilka dni temu izraelskie media, m.in. „The Times of Israel”. Wieści te potwierdził w końcu także Jakub Kwiatkowski, rzecznik Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dziś przed pierwszym gwizdkiem prezes PZPN, Zbigniew Boniek, wręczy Yoavowi Dekelowi, krewnemu Klotza, koszulkę reprezentacji Polski z podpisami naszych piłkarzy.

Stadion Narodowy w Warszawie przed meczem otwarcia Euro 2012 Polska-Grecja (fot. Bernenka, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0 Ogólny).

Józef Klotz (1900-1941) to wyjątkowa postać w historii polskiej piłki. Przyszedł na świat w Krakowie, gdzie rozpoczął swoją sportową karierę w koszulce miejscowej Jutrzenki, później reprezentował także barwy Makabi Warszawa. Był dwukrotnym reprezentantem Polski i choć jego dorobek w narodowej kadrze nie był duży, to Klotz na stałe zapisał się w dziejach rodzimego sportu. 28 maja 1922 roku, w 27. minucie spotkania ze Szwecją w Sztokholmie, strzelił z karnego pierwszą bramkę w historii piłkarskiej reprezentacji Polski. Było to jednocześnie jego ostatnie spotkanie z orzełkiem na piersi. W kolejnych latach zamieszkał w Warszawie, gdzie niestety zginął w nieznanych bliżej okolicznościach w getcie, w trakcie niemieckiej okupacji.

Dzisiejsze spotkanie z Izraelem (o godz. 20:45) będzie kolejnym meczem Biało-Czerwonych w ramach eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy. W ostatnim eliminacyjnym starciu podopieczni Jerzego Brzęczka pokonali 0-1 reprezentację Macedonii Północnej po golu Krzysztofa Piątka. Sportowy pojedynek miał miejsce w stolicy Macedonii, Skopju.

Źródła: polskieradio24.pl, timesofisrael.com

Polecamy e-booka Łukasza Jabłońskiego pt. „Sportowa Warszawa przed I wojną światową”:

Łukasz Jabłoński
„Sportowa Warszawa przed I wojną światową”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 98
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-15-0

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy