Opublikowano
2019-06-10 15:16
Licencja
Wolna licencja

PZPN przed meczem Polska-Izrael upamiętni Józefa Klotza

Przed dzisiejszym meczem eliminacyjnym do piłkarskich Mistrzostw Europy 2020 odbędzie się krótkie upamiętnienie Józefa Klotza – polskiego zawodnika żydowskiego pochodzenia, zdobywcy pierwszej bramki w historii reprezentacji Polski, ofiarę Holocaustu.


Informacje o upamiętnieniu przekazywały już kilka dni temu izraelskie media, m.in. „The Times of Israel”. Wieści te potwierdził w końcu także Jakub Kwiatkowski, rzecznik Polskiego Związku Piłki Nożnej. Dziś przed pierwszym gwizdkiem prezes PZPN, Zbigniew Boniek, wręczy Yoavowi Dekelowi, krewnemu Klotza, koszulkę reprezentacji Polski z podpisami naszych piłkarzy.

stadion narodowy Stadion Narodowy w Warszawie przed meczem otwarcia Euro 2012 Polska-Grecja (fot. Bernenka, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0 Ogólny).

Józef Klotz (1900-1941) to wyjątkowa postać w historii polskiej piłki. Przyszedł na świat w Krakowie, gdzie rozpoczął swoją sportową karierę w koszulce miejscowej Jutrzenki, później reprezentował także barwy Makabi Warszawa. Był dwukrotnym reprezentantem Polski i choć jego dorobek w narodowej kadrze nie był duży, to Klotz na stałe zapisał się w dziejach rodzimego sportu. 28 maja 1922 roku, w 27. minucie spotkania ze Szwecją w Sztokholmie, strzelił z karnego pierwszą bramkę w historii piłkarskiej reprezentacji Polski. Było to jednocześnie jego ostatnie spotkanie z orzełkiem na piersi. W kolejnych latach zamieszkał w Warszawie, gdzie niestety zginął w nieznanych bliżej okolicznościach w getcie, w trakcie niemieckiej okupacji.

Dzisiejsze spotkanie z Izraelem (o godz. 20:45) będzie kolejnym meczem Biało-Czerwonych w ramach eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy. W ostatnim eliminacyjnym starciu podopieczni Jerzego Brzęczka pokonali 0-1 reprezentację Macedonii Północnej po golu Krzysztofa Piątka. Sportowy pojedynek miał miejsce w stolicy Macedonii, Skopju.

Antoni Łyko – piłkarska kariera zakończona w Auschwitz

Antoni Łyko nie był światową sławą futbolu, choć miał ku temu predyspozycje i mógł wiele osiągnąć. Nie zdążył. Został zamordowany w KL Auschwitz.Czytaj dalej...

Źródła: polskieradio24.pl, timesofisrael.com

Polecamy e-booka Łukasza Jabłońskiego pt. „Sportowa Warszawa przed I wojną światową”:

Sportowa Warszawa przed I wojną światową - okładka Autor: Łukasz Jabłoński
Tytuł: „Sportowa Warszawa przed I wojną światową”

Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]

ISBN: 978-83-65156-15-0

Stron: 98

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
Zobacz też nasze pozostałe e-booki!
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Paweł Czechowski

Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org