Pałac Saski w odbudowie – według starych projektów, przy pomocy nowej ustawy

opublikowano: 2018-11-15 21:43
wolna licencja
poleć artykuł:
W trakcie uroczystości 11 listopada prezydent Andrzej Duda zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. Zniszczony w 1944 roku obiekt tym samym powróci w oryginalne miejsce przy placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
REKLAMA

O odbudowie klasycystycznego pałacu mówiło się już wcześniej, ale oficjalnie takie plany prezydent Duda potwierdził w trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Ciężko na razie mówić o dokładnej dacie finalizacji prac, choć jak zapewnił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przebiegną one „sprawnie”, a rekonstrukcja będzie prowadzona dokładnie na podstawie starych projektów budynku.

Pałac Saski na zdjęciu z 1930 r. (domena publiczna)

Z kolei według informacji uzyskanych przez portal WP od prof. Magdaleny Gawin, wiceminister kultury oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, w pracach od strony formalnej miałaby pomóc nowa ustawa dot. rekonstrukcji. Nad pracami czuwać by miała specjalnie powołana do tego celu grupa konserwatorów, którzy za zadanie mieliby przede wszystkim dopilnowanie, by Pałac Saski został jak najwierniej odwzorowany. Pytaniem otwartym zostaje kwestia, czy zbudowany na nowo od zera budynek może zostać uznany za zabytek.

Pałac Saski został wybudowany po 1661 r. z inicjatywy Jana Andrzeja Morsztyna. Klasycystyczna budowla przeszła w trakcie swego istnienia dwie przebudowy, a została zniszczona w 1944 r. – niemieccy okupanci wysadzili pałac w powietrze. Wówczas przetrwał jedynie fragment kolumnady ze znajdującym się pod nią Grobem Nieznanego Żołnierza.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, wawalove.wp.pl

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone