„Panny Wyklęte. Wygnane. Vol. 1” – recenzja i ocena płyty

opublikowano: 2015-02-17 08:45
wolna licencja
poleć artykuł:
„Panny Wyklęte. Wygnane. Vol. 1” to kolejny projekt Darka Malejonka, zespołu Maleo Reggae Rockers i Fundacji Niepodległości, próbujący przybliżyć współczesną historię Polski. Przedstawia on perspektywę kobiet walczących o niepodległość Ojczyzny w czasie II wojny światowej i skazanych na życie na obczyźnie.
REKLAMA
Różni wykonawcy
Panny Wyklęte. Wygnane. Vol. 1
nasza ocena:
9/10
cena:
39,99 zł
Rok wydania:
2014

Inspiracją dla powstania płyty były losy Polaków walczących za wolność ojczyzny i wygnanych z kraju, skazanych na wędrówkę po ziemiach Syberii, Palestyny, Afryki Północnej, Szkocji czy Monte Cassino. Twórcy przypominają szlak 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa oraz losy jego żołnierzy w czasie wojny i tuż po niej. Ich historie są pokazane z perspektywy kobiet, w których sytuację próbowały wczuć się artystki zaangażowane w projekt, m.in. Katarzyna Groniec, Marika, Ifi Ude, Kasia Kowalska, Ania Rusowicz, Angelika Korszyńska-Górny, Lilu, Gonix, Marcelina, Anna Witczak-Czerniawska i zespół Dziewczyny.

Odzwierciedleniem ich wizji tych wydarzeń są teksty piosenek – wyszły one spod piór wykonawczyń poszczególnych utworów. Wokalistki przedstawiły zmagania matek i córek zmuszonych do opuszczenia domu i włóczęgi po obcych krajach, pokazały ich tęsknotę za krewnymi i Polską, a także ich chęć przetrwania, obawy, tragedie i rozpacz. W utworach tli się także iskra nadziei na lepsze jutro i pokój dla przyszłych pokoleń. Indywidualne podejście do sytuacji i sposób kreowania jej opisu dodaje interpretacjom autentyczności – zawierają one olbrzymie pokłady emocjonalności, które wskazują na osobiste zaangażowanie piosenkarek, bardzo przekonująco odtwarzających swoje role. Utwory stwarzają klimat intymności, skupiają się na jednostkowym przeżywaniu tych wydarzeń, ekstremalnych, często mieszanych uczuciach towarzyszących bohaterkom i najtrudniejszych decyzjach, jakie musiały codziennie podejmować. Dzięki takiej narracji autorzy przybliżyli odbiorcy ówczesną historię, sprawili, że odczuwa on pewną zażyłość z przedstawianymi postaciami, trafia do kręgu wtajemniczonych.

Zobacz też:

Temat wygnania ubrany został w nowoczesną aranżację, dzięki której opisywane problemy mogą dotrzeć do szerszej publiczności, szczególnie do młodych osób. Artystki, tworzące w obrębie różnych gatunków muzycznych, przekazują utworom swoją indywidualną estetykę, przez co płyta trafia w różnorakie gusta odbiorców. Stylistyka poszczególnych piosenek oscyluje m.in. wokół rocka, funku, soulu, hip-hopu, R&B. Zostały one okraszone folkowymi, orientalnymi akcentami, przypominającymi o kulturach, z którymi zetknęli się polscy wygnańcy.

„Panny Wyklęte. Wygnane. Vol. 1” to kolejny projekt Darka Malejonka i Male Reggae Rockers pod patronatem Fundacji Niepodległości. Wcześniejsze wyniki ich pracy ukazały się pod nazwami „Morowe Panny” i „Panny Wyklęte”. Zapowiadają oni także kolejne wydania – w tym roku ma ukazać się płyta pt. „Panny Wyklęte. Wygnane. Vol. 2”. Tym razem twórcy proponują nowe podejście do ważnego dla Polaków tematu przedstawionego za pomocą oryginalnych aranżacji i emocjonalnych interpretacji losów kobiet wypędzonych z kraju. Artystki uczestniczące w projekcie niezwykle przekonująco i poruszająco przekazały uczucia miotające osobami skazanymi na pobyt na obczyźnie. Pokazały ich żal, cierpienie, niepewność jutra i słuszności podejmowanych decyzji. Skupiły się na indywidualnych przeżyciach, związanych z walką o wolność i jej utratą, przegraną i krzywdą, jakiej doznały bohaterki tych wydarzeń.

Wykonawczyniom udało się odtworzyć te sytuacje bez patosu, który nierzadko wkrada się w próby podejmowania tak istotnych tematów. Płyta skłania do refleksji, zachęca też do pogłębiania wiedzy o prezentowanych historiach. Jest ona zdecydowanie warta polecenia dla każdego, kto chciałby poznać atmosferę tamtych dni.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Agnieszka Woch
Studentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, interesuję się wszelkiego rodzaju literaturą, historią XX wieku i językiem, a także filmem i teatrem. Redakcyjny mistrz boksu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone