Autor: Daria Czarnecka
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Książki, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, II wojna światowa, Niemcy, Austria, Szwajcaria
Opublikowany: 2021-04-16 09:00
Licencja: wolna licencja

Paul Villatoux, Xavier Aiolfi – „Berlin 1945. Ostatnie archiwa z bunkra” – recenzja i ocena

Berliński bunkier Adolfa Hitlera po dzień dzisiejszy wzbudza emocje. Choć pozostałości Führerbunker zniszczono doszczętnie w 1989 r. podczas budowy osiedla mieszkaniowego, to jednak jego legenda rozpala wyobraźnie. Bowiem to właśnie w nim doszło do Götterdämmerung na miarę z tego z Wagnerowskich oper.
REKLAMA

Paul Villatoux, Xavier Aiolfi – „Berlin 1945. Ostatnie archiwa z bunkra” – recenzja i ocena

Paul Villatoux, Xavier Aiolfi
„Berlin 1945. Ostatnie archiwa z bunkra”
Ocena: 8
44,90 zł
Wydawca: Bellona
Okładka: twarda
Liczba stron: 128
Format: 210×295 mm
EAN: 9788311160910

Dwóch francuskich badaczy, Paul Villatoux i Xavier Aiolfi, zajmujących się historią wojskowości, dotarło do dokumentów, które dwóch francuskich oficerów wyniosło potajemnie z bunkra Führera w listopadzie 1945 r. Dzięki edycji przygotowanej przez Wydawnictwo Bellona również polski czytelnik może zapoznać się z ostatnimi archiwaliami Trzeciej Rzeszy, które przetrwały oblężenie, sowiecki szaber oraz pożar.

Führerbunker to wspólna nazwa dla kompleksu schronów, które rozciągały się pod Starą Kancelarią Rzeszy w Berlinie. W jego skład wchodziły dwa obiekty: tzw. bunkier przedni wybudowany pod salą recepcyjną Pałacu Radziwiłłowskiego-Starej Kancelarii Rzeszy przy Wilhelmstrasse 77 oraz „bunkier tylny” lub „bunkier Hitlera” wybudowany głębiej niż „bunkier przedni” pod ogrodami Kancelarii Rzeszy. To właśnie tam rozegrały najbardziej dramatyczne sceny upadku Trzeciej Rzeszy: Magda Goebbels otruła własne dzieci, a potem sama wraz z mężem popełniła samobójstwo, dokonali żywota Adolf Hitler i jego świeżo poślubiona małżonka Eva Braun, a pozostała obsługa bunkra urządzała niekończące się libacje niejako zapijając własny koniec. To również w tym miejscu Martin Bormann knuł swoje ostatnie intrygi.

Recenzowana pozycja jest przede wszystkim bardzo ciekawym i doskonale zilustrowanym albumem dotyczącym zarówno budynków Kancelarii Rzeszy (Starej i Nowej), jak również znajdujących się pod nimi bunkrami. Na uwagę zasługują również przybliżenia sylwetek poszczególnych osób oraz opisy wnętrz i układu pomieszczeń zrekonstruowane na podstawie relacji świadków. Bogata jest również strona ikonograficzna: schematy, zdjęcia wnętrz zarówno w dobie rozkwitu Trzeciej Rzeszy, jak również po jej upadku. Wszystko w naprawdę bardzo dobrej jakości.

Wbrew szumnemu tytułowi bardzo mało miejsca poświęcono „ostatnim archiwom z bunkra”. Są to dokumenty, które francuski kapitan Michel Leroy i major Raymond Rose wynieśli podczas nielegalnej wycieczki 25 listopada 1945 r. To bardzo ciekawe depesze, które ukazują ostatnie próby manipulacji w partii, jakich dopuścił się Martin Bormann. Niestety, nawet przy bardzo dużych ich reprodukcjach nie stanowią one lwiej części recenzowanej pozycji. Trudno również doszukać się na większości z nich szumnie opisywanych śladów ognia.

„Berlin 1945. Ostatnie archiwa z bunkra 23-26 kwietnia” jest wydawnictwem albumowym, które na pewno powinno się znaleźć na półce każdego miłośnika historii II wojny światowej. Autorom mimo wszystko udało się odmalować atmosferę bunkra Führera, ten iście Wagnerowski Götterdämmerung. Choć wiele fotografii jest znanych, to jednak warto dla całościowego kompendium sięgnąć po recenzowaną pozycję.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Paula Villatoux i Xaviera Aiolfiego „Berlin 1945. Ostatnie archiwa z bunkra” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy