Październikowe propozycje Wydawnictwa Fronda!

opublikowano: 2016-10-17 09:07
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zbiór materiałów źródłowych – „Wołyń. Bez komentarza” oraz „Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata” Macieja Rosalaka – to październikowe propozycje Wydawnictwa Fronda. Polecamy je Waszej uwadze!
REKLAMA
„Wołyń. Bez komentarza”
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Fronda
Okładka:
Oprawa miękka
Liczba stron:
400
ISBN:
978-83-935-8479-6
EAN:
9788393584796

Bez komentarza. Tylko fakty i materiały źródłowe.

Nigdy niepublikowane drukiem relacje tych, którzy przeżyli wołyńską rzeź w 1943 r. Zapis reportaży Polskiego Radia, oryginalne listy i pamiętniki ocaleńców, spisane relacje świadków i ich rodzin. Dokumenty polskie i ukraińskie, w tym protokoły przesłuchań banderowców, odezwy i rozkazy Ukraińskiej Powstańczej Armii, dokumenty IPN, protokoły z miejsc zbrodni oraz inne bardzo mało znane materiały źródłowe.

Ci, którzy ocaleli, opowiadają o życiu na Kresach, o dramatycznych zajściach, których byli świadkami i ofiarami. Tragedia odcisnęła na ich życiu krwawe piętno – już na zawsze. Żadna książka naukowa nie opisze bezsennych nocy dzieci, które były świadkami okrutnej śmierci ich rodziców zadawanej rękami sąsiadów.

Nagrywanie dzieci wołyńskich to najbardziej przejmujące doświadczenie w moim życiu zawodowym. To widok świata dziecka, który uległ całkowitej zagładzie na jego oczach – bez uprzedzenia, z minuty na minutę, z sekundy na sekundę. Makabra zapamiętana przez małe istoty przeraża i boli wręcz fizycznie. – Anna Lisiecka – autorka reportażu „Kainowa zbrodnia” nagrodzonego Główną Nagrodą Wolności Słowa SDP.

Łatwiej zadawać pytania, niż odpowiadać. Zwłaszcza w takiej sprawie. – Dorota Adamów-Bielkowicz –autorka audycji „Wołyń ‘70” wyróżnionej w konkursie IPN.

Co noc śniły mi się dramatyczne sceny, które w ciągu dnia spisywałam z listów, pamiętników i relacji rodzin. Tego nie da się zapomnieć, zamknąć za drzwiami biura. – Martyna Posłuszna – redaktor wydawnictwa Fronda

Maciej Rosalak
„Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata”
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Fronda
Okładka:
Oprawa miękka
Liczba stron:
436
ISBN:
978-83-807-9086-5
EAN:
9788380790865

Jak to możliwe, że wybuch wulkanu na drugiej półkuli wywołał małą epokę lodowcową w Europie i – pośrednio – stał się przyczyną Wojny Trzydziestoletniej na naszym kontynencie?

Dwugodzinne opóźnienie rozpoczęcia bitwy pod Waterloo z powodu deszczu umożliwiło włączenie się do walki Prusakom i zadanie klęski Napoleonowi.

Ostre słońce i porywisty wiatr w oczy przyczyniły się do pogromu Krzyżaków pod Grunwaldem.

Czym był huragan Wielkiego Stepu ? Czy można było uniknąć rzezi urządzonej Japończykom i Amerykanom przez krokodyle i rekiny w czasie wojny na Pacyfiku? Co mają wspólnego siarczyste mrozy rosyjskie i guziki armii Napoleona? Co zniszczyło Sodomę i Gomorę? Które komety zwiastowały epokowe nieszczęście?

Maciej Rosalak przypomina fakty, na które nie zwraca się uwagi, a mają kapitalne znaczenie. Narrację tej błyskotliwej książki wzbogaca częste sięganie do źródeł, do świadectw, i odkrywanie na nowo zastanawiających przekazów z Biblii, z Pliniusza, Swetoniusza, Dantego, Długosza, czy nawet Mickiewicza. Otrzymujemy więc książkę erudyty i wytrawnego popularyzatora historii, ujmującą na polskim rynku po raz pierwszy w takim zakresie dzieje ludzkości w aspekcie skutków działania żywiołów natury.

Maciej Rosalak jest historykiem i dziennikarzem (obecnie „Historia Do Rzeczy”). Napisał setki artykułów popularyzujących historię oraz książkę „Reduty Września”. W „Rzeczpospolitej” redagował liczne dodatki i cykle historyczne. Odznaczony za to m.in. Krzyżem Kombatanckim.

Zobacz też pozostałe książki, dostępne w ofercie Wydawnictwa Fronda!

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone