Opublikowano
2017-04-19 10:04
Licencja
Prawa zastrzeżone

Piastowie mazowieccy mieli geny Celtów i Germanów?

Naukowcy ustalili, że jeden z przedstawicieli rodu Piastów posiada haplogrupę chromosomu Y, charakterystyczną dla Germanów lub Celtów. Co z tego wynika?


Szczecińscy genetycy zbadali szczątki książąt mazowieckich Janusza i Stanisława, którzy żyli na początku XVI w. Naukowcy ustalili, że jeden z przedstawicieli rodu Piastów posiada haplogrupę chromosomu Y, charakterystyczną dla German lub Celtów.

Miejsce pochówku Janusza i Stanisława mazowieckich w bazylice archikatedralnej św. Jana w Warszawie (fot. Krzysztof Dudzik (User:ToSter), opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

- Z zębów oraz fragmentu kości udowej księcia Janusza udało się wyizolować DNA i ustalić haplogrupę chromosomu Y jako grupę R1b, potocznie nazywaną celtycką lub atlantycką - powiedział w rozmowie z PAP dr Andrzej Ossowski z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Jak wyjaśnił genetyk, haplogrupy są to cechy charakterystyczne dla ludzi pochodzących z określonego regionu. - Na podstawie ustalania haplotypu DNA mitochondrialnego i DNA męskiego - czyli Y - jesteśmy w stanie określić z dużym prawdopodobieństwem, z jakiej części Europy dana osoba może pochodzić - dodał.

Piastowie pod lupą genetyków. „To jeden z najbardziej fascynujących projektów ostatnich lat”

Czytaj dalej...

Ossowski zaznaczył, że odkryta grupa R1b jest charakterystyczna dla Europy Zachodniej, gdzie występuje z częstotliwością nawet 80 proc. - Jednocześnie jest ona nietypowa dla populacji z Europy Wschodniej, gdzie występuje z częstotliwością do 10 proc. - powiedział.

Haplogrupę R1b mieli przedstawiciele najbardziej znanych rodów władających przez wieki Europą m.in. Wettyni, Burbonowie i Habsburgowie czy dynastia Stuartów.

- Odkrycie to może wskazywać na pochodzenie całego rodu Piastów. Należy jednak pamiętać, że jest to pierwsze badanie. Od Piastów do książąt mazowieckich minęło wiele czasu i mogły zaistnieć mechanizmy znane w naturze, które wpłynęły na zaburzenie dziedziczenia cech - podkreślił dr Ossowski.

- Wyniki przeprowadzonych badań nie przesądzają o narodowości, bo ta jest silnie związana z kulturą i tradycją, w której dana osoba żyła; nie mylmy więc kwestii biologicznych z ustalaniem narodowości - powiedział w rozmowie z PAP koordynator badań dr hab. Tomasz Kozłowski, antropolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Uproszczenie, że Piastowie byli Niemcami czy Brytyjczykami, jest absolutnie nie na miejscu - zaznaczył.

Ostatni książęta mazowieccy: Janusz, Stanisław i Anna (domena publiczna)- Prowadzone analizy były szczególne, gdyż znacznie rzadziej bada się chromosom Y – determinujący płeć męską. Dzieje się tak z prostego powodu – w szczątkach sprzed wielu setek lat jest niezwykle mało takiego materiału DNA - wyjaśnił dr Kozłowski.

Wedłuhg antropologa nie można wykluczyć przerwania linii Piastów od czasów Mieszka I do okresu, w którym żyli książęta mazowieccy.

- Nie sugeruję niewierności małżeńskiej w żadnym pokoleniu, ale trzeba wziąć taką ewentualność pod uwagę. Dlatego tak ważna będzie dla nas możliwość kolejnych badań. Potwierdzenie obecnych ustaleń w trakcie analizy innych szczątek przedstawicieli rodu Piastów pozwoliłoby wyciągnąć wnioski z większym prawdopodobieństwem - dodał. Podkreślił, że ustalenie haplogrupy przez szczecińskich naukowców uważa za spore osiągnięcie.

Naukowcy zapowiadają przeprowadzenie kolejnych badań, mających na celu uzyskanie materiału genetycznego od innych osób spokrewnionych z rodem Piastów. Szczecińscy genetycy liczą, że będą mieli okazję rozpocząć badania dotyczące pochodzenie rodu Gryfitów.

Szczątki książąt mazowieckich były badane w latach 50. XX wieku przez zespół prof. Wiktora Grzywo-Dąbrowskiego. Toruńscy naukowcy postanowili ponownie otworzyć miejsca ich pochówku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie - tłumacząc, że obecnie dysponują lepszym zapleczem technicznym do badań.

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wykonali badania w ramach interdyscyplinarnego projektu badawczego „Kultura funeralna elit Rzeczypospolitej od XVI do XVIII wieku na terenie Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego”. Jest on prowadzony przez prof. Annę Drążkowską z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pap.pl


Jeżeli ci mazowieccy Piastowie mieliby ojcowską haplogrupę R1b (w ogólności, bez wykrytej podgrupy), to pierwotna przynależność tej linii do Celtów jest najbardziej prawdopodobna. Ale jacy to mogli być Celtowie?
W Szwajcarii na szacunkowo 10 grup ojcowskich grupę R1b wykazuję 50 procent mieszkańców.
W Niemczech Południowych, w Bawarii - 48 procent.
W Niemczech wschodnich i północnych - 36 procent,
w Danii - 33 procent,
w Szwecji - 21 procent.
Więc ludność celtycka z południowego zachodu jest najlepszym kandydatem dla Piastów, np. z kultury halsztackiej albo kultury lateńskiej na terenie Polski w ostatnich stuleciach przed Chr.
W Polsce grupa R1b liczy 12 procent ludności. Wystarczy dla PIASTÓW!
Ale możemy też zauważyć Italię, skąd np. Etruskowie zachodzili po nasz jantar i na nim się bogacono tam i tu. A tam w Italii R1b to 39 procent ludności!
A jeżeli odwołamy się do dość mądrej hipotezy P. Urbańczyka o pochodzeniu Mieszka z państwa wielkomorawskiego, z Nitry, z dynastii Mojmirowców, to R1b na tym terenie wynosi do 22 procent (Czechy) i 14 procent (Słowacja). Pamiętajmy, że Czechy to dawna Bohemia - nazwa i kraina Celtów (jak i Bawaria).
A więc wiele możliwości do wyboru.
Jeżeli zaś okaże się, że R1b podzielimy na główne gałęzie U106 i P312, to ta pierwsze jest północna, raczej niemiecka, a ta druga - celtycka, raczej południowo-zachodnia, zachodnia i północno-zachodnia w Europie.
Wielki zestaw możliwości!
Grupa R1a byłaby najbardziej klarowna, bo jej w Polsce najwięcej z krajów Europy, do 57 procent ludności.Odpowiedz

@ At Atimes

No i mamy jeszcze sarmacki kład R1b, a wtedy powrócilibyśmy do legendy sarmackich korzeni polskiej szlachty.Odpowiedz

@ Sławomir Ambroziak,
Sam Klosow w najnowszym artykule nie widzi żadnego związku (np. archeologicznego)między europejskimi R1a (L51) a azjatyckimi , np. L23 lub Z2103
http://pereformat.ru/2017/04/putanik-klein/Odpowiedz
Nauka w Polsce

Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce”, współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org