Opublikowano
2019-01-03 21:31
Licencja
Wolna licencja

Piastowskim szlakiem: Kujawy [galeria]

Na Kujawach, jak chyba w żadnym inny regionie w Polsce, znajdziemy bardzo wiele zabytków związanych z naszą pierwszą wojowniczą dynastią – Piastami. Warto się tam wybrać na dłuższy urlop, bowiem nigdzie indziej nie spotkamy tylu romańskich obiektów wyjątkowych na skalę światową!


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Horus |

Pierwsze zdjęcie przedstawia punkt turystyczny znajdujący się w miejscowości Krusza Zamkowa pod Inowrocławiem (a nie w Mątwach).
Odkryto tam dużą osadę kultury przeworskiej, szacowaną na około 15 ha powierzchni (być może wielkość jest trochę przesadzona).
Aleksandra Cofta-Broniewska na podstawie odkryć w Kruszy Zamkowej wydzieliła tzw. grupę kruszańską kultury przeworskiej.
Ale w Inowrocławiu, na stanowiskach nr 95 i 100 również odkryto duże osady (kilkadziesiąt budynków mieszkalnych) oraz warzelnię soli.Odpowiedz


Kujawy znam słabo, z miejsc pokazanych na zdjęciach zwiedziłem jedynie kolegiatę w Strzelnie. Zabytek ładny, ale całe wrażenie psute jest przez położenie - stoi na niewielkim wywyższeniu w środku miasta. Współczesne otoczenie całkiem niweluje walor zabytkowości, nie można się wczuć.Odpowiedz

Gość: UJ - lol |

Warto zwrocic uwage, ze Wloclawek juz w sredniowieczu byl uwazany za antyczne miasto. Warto zwrocic na Galla Anonima czy odkrycie w pobliskiej Bodzi. Wloclawek mial szybciej prawa miejskie niz Krakow.Odpowiedz

Gość: Historyk umk |

Dawno takich bzdur nie czytalem. Vladislavia, czyli Włocławek byl zawsze stolica kujaw. Nova Vladislavia powstala pozniej co jest wyjasnione w nazwie. Slowianska nazwa inowłocław znaczyla, ze jest sie ino, prawie we włocławku. Przekształcona z biegiem lat.Odpowiedz

@ Gość: Historyk umk

Dawno takich bzdur nie czytałem :)

Zwłaszcza że Inowrocław powstał z Juny Włodzisław 'nowy, młody Włocławek', a ino z jedno.

Pozdrawiamy mieszkańców Karczyna i Witowów! :)Odpowiedz

Gość: H |

@ Gość: Historyk umk

Vladislavia, czyli Włocławek byl zawsze stolica kujaw.

Książę Kazimierz Konradowic na stolicę księstwa kujawskiego (utworzonego w 1231 r.) wybrał Inowrocław. Inowrocław otrzymał prawa miejskie w 1237/1238roku, a więc prędzej niż Włocławek.
Wówczas powstały mury miasta, zamek, klasztor franciszkanów, 32-metrowa wieża ratuszowa na rynku (później zabytki te zostały wyburzone przez Prusaków).
Aktualnie Inowrocław liczy około 68.000 mieszkańców i przeżywa gospodarczą i demograficzną zapaść…..

Włocławek natomiast był siedzibą biskupstwa utworzonego przez Bolesława Krzywoustego. Było to drugie biskupstwo na Kujawach – pierwsze powstało w Kruszwicy w czasach Mieszka II.


Jak wspomniał Skromny - ‘ino’ to lokalna wersja ‘jeno’ - forma oboczna od ‘jedno’.Odpowiedz
Dariusz Wierzański

Absolwent Katedry Historii Nowożytnej Powszechnej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego. Propagator architektury gotyckiej. Zainteresowania historyczne: historia życia codziennego i gospodarcza, legiony rzymskie, marynistyka, herezje. Prywatnie fan eksploracji miejskiej. Marzy o wielkim domu by pomieścić stosy książek.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org