Pierwsze drinki robiono w Mezopotamii

opublikowano: 2009-04-14 23:25
wolna licencja
poleć artykuł:
Mezopotamia nie bez powodu nazywana jest kolebką cywilizacji europejskiej. Okazuje się, że mieszkańcy Międzyrzecza są nie tylko wynalazcami pisma, ale również drinków. Co więcej, wymyślony 5000 lat temu koktajl jest znów w sprzedaży.
REKLAMA

Badający rozwój uprawy winorośli w różnych miejscach świata, prof. Patrick McGovern z Uniwersytetu w Pensylwanii odkrył, iż niektóre naczynia ceramiczne znalezione nad Tygrysem noszą na sobie ślady kwasu winowego (pozostałość po fermentacji wina), miodu, soku jabłkowego i pewnego rodzaju piwa. Jakiś czas temu do sprzedaży w USA trafiła mieszanka tych składników składników pod nazwą „Dotyk Midasa” („Midas Touch”). Jak wynika z analizy ceramiki znalezionej w południowej Toskanii, podobny drink był prawdopodobnie znany również Etruskom i to jeszcze zanim pierwsi Grecy przybyli do Italii.

Wino leżakujące w jednej z piwnic Toskanii. Hodowla winnej latorośli ma tutaj bardzo długą tradycję (fot. Ildebrando , na licencji Creative Commons Attribution 2.5)

Jak twierdzi Osvaldo Failla, naukowiec z Uniwersytetu w Mediolanie, jest możliwe, że dzika winorośl została udomowiona niezależnie w różnych odosobnionych miejscach na świecie i nie było do tego potrzebne przyjęcie do hodowli szczepów z zewnątrz. Miałoby to być możliwe dzięki znaczeniu, jakie ludzie przywiązywali niegdyś do środowiska naturalnego, przyczyniając się do wzrostu zróżnicowania genetycznego.

W czasie badań prowadzonych w ramach projektu „Vinum” przeanalizowano kod genetyczny różnych szczepów dzikiej winorośli znajdowanych na stanowiskach archeologicznych w Toskanii i porównano je ze szczepami występującymi w obszarach nieprzekształconych przez człowieka. Okazało się, że tam, gdzie ludzie mieli kontakt z dziką winoroślą, miejscowa różnorodność genetyczna rosła. Możliwe było również odróżnienie od siebie populacji dzikiej winorośli pochodzących z terenów przekształconych i nieprzekształconych przez człowieka.

Źródło:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone