Historia piłki nożnej, sukcesy Polaków i futbol a polityka

opublikowano: 2015-11-22 15:37
wolna licencja
poleć artykuł:
Jaka jest historia piłki nożnej? Jak wyglądały początki piłki nożnej i międzynarodowych rozgrywek? Mundial, euro, FIFA, UEFA - jaka jest historia tych mistrzostw i organizacji? Jakie historyczne sukcesy osiągnęła reprezentacja Polski i wielcy polscy piłkarze: Kazimierz Deyna, Zbigniew Boniek, Włodzimierz Lubański, Orły Górskiego i inni? I jak ma się futbol do polityki? O tym wszystkim przeczytacie w naszym portalu!
REKLAMA

Historia piłki nożnej

Czy początków piłki nożnej można doszukiwać się już w średniowieczu? Jaka jest historia piłkarskich mistrzostw świata? Jakie ciekawostki z mistrzostw warto znać? Kiedy i w jaki sposób powstała Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej, czyli FIFA? Jaka jest historia hymnu „We are the champions”? O tym przeczytasz w poniższych artykułach!

Historia piłki nożnej – polskie sukcesy piłkarskie

Reprezentacja polski od wielu lat występuje na piłkarskich mistrzostwach. Jak wyglądał debiut polskiej reprezentacji na mistrzostwach świata w 1938 roku? Czym była sensacja na Wembley w 1973 roku? Jak to wydarzenie było odbierane w kraju i jak wpisało się w polska pamięć zbiorową? Który polski klub jako pierwszy zagrał w rozgrywkach grupowych ligi mistrzów? O tym piszemy w poniższych artykułach.

Piłka nożna, a polityka

Wydaje się, że piłka nożna i polityka to odrębne dziedziny, które raczej nie powinny się przeplatać. Jednak w historii bardzo często było inaczej. Dlaczego Polska w 1934 roku jako pierwsza w dziejach futbolu zmuszona była poddać walkowerem mecz eliminacyjny do mistrzostw świata? Czy sukcesy piłkarzy Górskiego były sukcesami I sekretarza PZPR? Jak na stadionach manifestowano rożne polityczne wydarzenia? O tych zagadnieniach przeczytasz w poniższych tekstach.

Wielcy polscy piłkarze

Kto jest najwybitniejszym piłkarzem w historii reprezentacji Polski? Kim był Wacław Kuchar - sportowiec uniwersalny? Czyja piłkarska kariera zakończyła się w Auschwitz? Jaka jest historia Kazimierza Górskiego - piłkarskiego giganta ze Lwowa. O tych wszystkich piłkarzach przeczytasz w naszych tekstach.

Futbol - ciekawostki ze świata

W naszym portalu wielokrotnie pisaliśmy o ciekawostkach ze świata historycznej piłki nożnej. W poniższych tekstach przeczytasz między innymi krótką historię Beitaru Jerozolima, poznasz bliżej świat rumuńskiej piłki nożnej, czy dowiesz się co oznaczają trzy złote lwy na koszulkach reprezentacji Anglii.

Wokół piłki nożnej

Po co klubom piłkarskim tradycja? Czy należy płakać nad rozlana Wisłą? Jaka była historia włoskich kłopotów z piłką nożna na początku XXI wieku? I dlaczego Euro 2012 było tak ważne dla naszego kraju. Rozważania na te tematy znajdziesz w poniższych tekstach.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-booka Łukasza Jabłońskiego pt. „Sportowa Warszawa przed I wojną światową”:

Łukasz Jabłoński
„Sportowa Warszawa przed I wojną światową”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
98
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-15-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone