Piwo według Jerzego Waszyngtona

opublikowano: 2011-05-22 20:04
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jerzy Waszyngton (1732–1799) był nie tylko przywódcą wojny o niepodległość USA oraz pierwszym prezydentem tego kraju, ale także amatorem piwa. Niedawno Biblioteka Publiczna w Nowym Jorku upubliczniła jego autorską recepturę na ten złocisty trunek.
REKLAMA
Już niedługo wielbiciele piwa w USA będą mogli skosztować złocistego napoju sporządzonego według przepisu Jerzego Waszyngtona (portret autorstwa Gilberta Stuarta)

Jerzy Waszyngton jest powszechnie znany jako przywódca amerykańskiej wojny o niepodległość (1775–1783) oraz pierwszy prezydent USA. Nie każdy jednak wie, że spośród napojów szczególnie upodobał sobie piwo. Co więcej, sam warzył ten złocisty trunek. Jedną z autorskich receptur Waszyngtona na „małe jasne” opublikowała nowojorska Biblioteka Publiczna.

Przepis pochodzi z 1757 r., a więc z czasów, kiedy młody Waszyngton był jeszcze członkiem milicji obywatelskiej w Wirginii. Do warzenia piwa potrzebne były: woda, chmiel, drożdże i melasa (syrop powstający przy produkcji cukru, charakteryzujący się wysoką zawartością sacharozy). Napój sporządzony ze wspomnianych składników odkładano w chłodne miejsce na 24 godziny, po czym przelewano do beczek.

Niedługo przypada 100. rocznica powstania nowojorskiej biblioteki, która udostępniła wspomnianą recepturę do publicznego wglądu. Kompania piwowarska Coney Island zamierza uczcić tę okoliczność i wyprodukować piwo według oryginalnej receptury pierwszego prezydenta USA. Z jednym wyjątkiem: melasa (której spożywanie niekorzystnie wpływa na stan uzębienia – najlepszym tego przykładem jest próchnica zębów, z jaką zmagał się Waszyngton) zostanie zastąpiona jęczmieniem słodowym, powszechnie używanym przy produkcji piwa w czasach współczesnych.

Źródło: telegraph.co.uk.

Zobacz też:

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone