Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Historia wojskowości, II wojna światowa, Polska, Pomorze Zachodnie i Ziemia Lubuska
Opublikowany: 2019-09-22 11:39
Licencja: wolna licencja

Płetwonurkowie znaleźli Tallboya w kanale obok Świnoujścia

W Świnoujściu znaleziono sześciometrowy i ważący ok. 5,5 tony niewybuch. Pochodzi z czasów II wojny światowej i prawdopodobnie jest jedną z największych bomb lotniczych tego okresu. Płetwonurkowie natrafili na nią podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin w Kanale Piastowskim.

Bomba Tallboy (fot. Devon S A (Flt Lt), oficjalny fotograf Royal Air Force, domena publiczna)

W Szczecinie zebrał się Wojewódzki Sztab Kryzysowy, a niebezpieczny ładunek oznaczono żółtą boją, ostrzegającą o niebezpieczeństwie. Niewybuch ten zagraża statkom wpływającym do szczecińskiego portu. Jej wywiezienie i unieszkodliwienie to olbrzymie wyzwanie logistyczne. Akcję mają przeprowadzić marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Mieszkańcy Świnoujścia zostaną ewakuowani

Prawdopodobnie konieczna będzie ewakuacja mieszkańców Świnoujścia. Obejmie ona osoby znajdujące się w strefie bezwzględnej, czyli 200 metrów od toru wodnego. Dotyczy to mieszkańców budynków nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, nr 2, 3, 4 przy ul. Barkowej, nr 1 przy ul. Kanałowej. Obowiązywał też będzie zakaz przebywana w tzw. strefie otwartej, czyli 750 metrów od środka toru wodnego.

Jak poinformował prezydent Szczecina, Janusz Żmurkiewicz, bombę odnaleziono 13 września. Wydobycie i neutralizację ładunków niebezpiecznych zaplanowano na niedzielę, 15 września, jednakże z uwagi na złe warunki atmosferyczne została ona wstrzymana.

Czym jest Tallboy? To brytyjska bomba, którą po raz pierwszy użyto czerwcu 1944 roku we Francji. Lotnicy RAFu zrzucali tego typu ładunki na betonowe schrony. Bombę wykorzystano podczas operacji "Crossbow" i ataków na bazy działa V-3 w Mimoyecques oraz fabrykę rakiet balistycznych V-2 w Watten. Ładunek był tak duży, że mógł ją przenosić tylko jeden ciężki bombowiec – Avro Lancaster. W Szczecinie miał być wykorzystany do zbombardowania pancernika Lützow.

Źródła:

www.rp.pl, www.polsatnews.pl, www.tvp.info

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy