Po zażartej walce: Deutsch Krone zdobyte!

Kilka dni temu w Wałczu odbyła się objęta patronatem „Histmaga” inscenizacja walk, do których doszło w mieście w 1945 roku. Dzięki staraniom lokalnej grupy rekonstruktorów i Muzeum Ziemi Wałeckiej miłośnicy militariów mogli na własne oczy zobaczyć starcie sprzed ponad sześciu dekad. Mamy przyjemność zaprezentować materiał zdjęciowy udostępniony przez Beatę Stankiewicz z Muzeum Ziemi Wałeckiej.

Rekonstrukcja rozpoczęła się w południe 15 lutego. Poniżej scenariusz akcji, którą odtworzono:

Trwa ewakuacja mieszkańców Deutsch Krone, ludność cywilna koczuje na dworcu, oczekując na pociąg. Niemiecki szpital polowy przyjmuje kolejnych rannych. Trwa praca w sztabie, krążą łącznicy, przybywają oficerowie na naradę. Drezyną kolejową dostarczana jest amunicja i żywność dla obsady stacji.

Rozpoczyna się atak żołnierzy Armii Czerwonej. Po gwałtownym ostrzale artyleryjskim pojawia się zwiad motocyklowy oraz grupa żołnierzy, rozgrywa się krótka walka i Rosjanie opanowują całą stację. Niemcy bronią się jeszcze w bunkrze w pobliżu stacji. Po dłuższej wymianie ognia atakujący używają miotacza ognia. Podpalony bunkier eksploduje!

Rosjanie przejmują teren, wyprowadzają jeńców.

Tymczasem Niemcy kontratakują! Ogień z moździerza i działka przeciwpancernego, wsparty pojawieniem się niemieckiego transportera, spycha Rosjan na dalsze pozycje.

Z odsieczą przybywa oddział LWP. Niemiecki transporter zostaje trafiony wystrzałem z czołgu T-34. Polacy nacierają, oddziały radzieckie przechodzą do kontrataku. Niemcy bronią się desperacko, usiłując bezskutecznie zniszczyć czołg. Zmasowany atak z dwóch stron i strzał z czołgu, niszczący ich działo, zmusza Niemców do panicznej ucieczki.

Nagle pojawia się pociąg z działkami przeciwpancernymi na platformach i krytymi wagonami, z których wyskakują żołnierze Waffen-SS, włączając się do akcji.

Pociąg, trafiony pociskami z czołgu, eksploduje. Walka wre!

Niemcy strzałami niszczą polski czołg. Rosjanie i Polacy prą do przodu mimo ostrzału karabinowego, Rosjanie przejmują niemiecki działko przeciwpancerne i niszczą gniazdo karabinu. To decyduje o wyniku walk.

Zredagował: Kamil Janicki

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Beata Stankiewicz
Magister biologii, studentka zabytkoznawstwa, pracownik Muzeum Ziemi Wałeckiej. Zajmuje się fotografią, dziennikarstwem, historią regionu wałeckiego. Autorka m.in. „Legend Wałeckich”, „Pszczelarstwa na Ziemi Wałeckiej”, „Inwentaryzacji wartości historycznych powiatu wałeckiego”.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy