Po zażartej walce: Deutsch Krone zdobyte!

Kilka dni temu w Wałczu odbyła się objęta patronatem „Histmaga” inscenizacja walk, do których doszło w mieście w 1945 roku. Dzięki staraniom lokalnej grupy rekonstruktorów i Muzeum Ziemi Wałeckiej miłośnicy militariów mogli na własne oczy zobaczyć starcie sprzed ponad sześciu dekad. Mamy przyjemność zaprezentować materiał zdjęciowy udostępniony przez Beatę Stankiewicz z Muzeum Ziemi Wałeckiej.

Rekonstrukcja rozpoczęła się w południe 15 lutego. Poniżej scenariusz akcji, którą odtworzono:

Trwa ewakuacja mieszkańców Deutsch Krone, ludność cywilna koczuje na dworcu, oczekując na pociąg. Niemiecki szpital polowy przyjmuje kolejnych rannych. Trwa praca w sztabie, krążą łącznicy, przybywają oficerowie na naradę. Drezyną kolejową dostarczana jest amunicja i żywność dla obsady stacji.

Rozpoczyna się atak żołnierzy Armii Czerwonej. Po gwałtownym ostrzale artyleryjskim pojawia się zwiad motocyklowy oraz grupa żołnierzy, rozgrywa się krótka walka i Rosjanie opanowują całą stację. Niemcy bronią się jeszcze w bunkrze w pobliżu stacji. Po dłuższej wymianie ognia atakujący używają miotacza ognia. Podpalony bunkier eksploduje!

Rosjanie przejmują teren, wyprowadzają jeńców.

Tymczasem Niemcy kontratakują! Ogień z moździerza i działka przeciwpancernego, wsparty pojawieniem się niemieckiego transportera, spycha Rosjan na dalsze pozycje.

Z odsieczą przybywa oddział LWP. Niemiecki transporter zostaje trafiony wystrzałem z czołgu T-34. Polacy nacierają, oddziały radzieckie przechodzą do kontrataku. Niemcy bronią się desperacko, usiłując bezskutecznie zniszczyć czołg. Zmasowany atak z dwóch stron i strzał z czołgu, niszczący ich działo, zmusza Niemców do panicznej ucieczki.

Nagle pojawia się pociąg z działkami przeciwpancernymi na platformach i krytymi wagonami, z których wyskakują żołnierze Waffen-SS, włączając się do akcji.

Pociąg, trafiony pociskami z czołgu, eksploduje. Walka wre!

Niemcy strzałami niszczą polski czołg. Rosjanie i Polacy prą do przodu mimo ostrzału karabinowego, Rosjanie przejmują niemiecki działko przeciwpancerne i niszczą gniazdo karabinu. To decyduje o wyniku walk.

Zredagował: Kamil Janicki

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy