Autorzy: Mat. pras. , Maciej Zaremba
Tagi: Wydarzenia, Historia życia codziennego i obyczajowości, Polska, Kraków, Małopolska
Opublikowany: 2015-06-03 08:20
Licencja: wolna licencja

Pochód Lajkonika w Krakowie

W czwartek 11 czerwca już kolejny raz Lajkonik i jego orszak przemierzą niezmienioną od lat trasę. Wiedzie ona przez uliczki krakowskiego Starego Miasta do Rynku Głównego, gdzie na scenie pod Wieżą Ratuszową będzie miał miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta. Pochód rusza o godz. 12:15 z siedziby Krakowskich Wodociągów przy ul. Senatorskiej 1.
REKLAMA

Trasa Lajkonika wiedzie od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego. Pochód będzie trwał cały dzień, a w każdym miejscu na uczestników czeka wiele atrakcji. Główne uroczystości przed Wieżą Ratuszową zaplanowane są na godz. 19:00. Imprezę organizuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Przybycie Lajkonika na Rynek Główny poprzedzi widowisko na scenie pod Wieżą Ratuszową. O godzinie 18.00 zaprezentuje się zespół tatarski Buńczuk. Dzieci i młodzież zaprezentują folklor mniejszości tatarskiej w Polsce (taniec, poezja, śpiew i tradycyjne stroje). O godzinie 18.30 wrócimy natomiast ze Wschodu do Krakowa. Balet Dworski Cracovia Danza przedstawi spektakl „Alla Polacca”. W trakcie występu zaprezentowane zostaną różne formy tańców polskich, także szlacheckich. Przedstawienie, nawiązujące do staropolskiej tradycji, zaprezentuje najbardziej znane i popularne polskie tańce z ówczesnego repertuaru, takie jak taniec Uroczysty, Wesoły czy żywiołowy Wyrwany. Oryginalnym elementem spektaklu będą zabawy wokół tradycyjnych postaci z polskich legend – diabła i Pana Twardowskiego dosiadającego koguta - informują organizatorzy.

W przerwach między kolejnymi występami będzie możliwość zobaczenia wystawy plenerowej poświęconej historii i współczesności pochodu Lajkonika. Na muzealnym stoisku będzie z kolei możliwość zakupienia wydawnictw, pamiątek i gadżetów dotyczących głównego bohatera uroczystości – Lajkonika.

Tegoroczny pochód Lajkonika, który odbędzie się 11 czerwca, będzie z kilku ważnych względów wyjątkowy. W 2014 roku tradycja pochodu Lajkonika, czy jak wolą inni Konika Zwierzynieckiego, została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego stworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ona podstawą, by ta krakowska tradycja mogła być umieszczona na liście światowej UNESCO, na której znajdują się zwyczaje, tradycje i obrzędy z całego niemal świata. Ważną cechą dziedzictwa niematerialnego jest pokoleniowy przekaz i stałe jego odtwarzanie. Tradycyjny pochód Lajkonika, który odbywa się co roku w Krakowie, został uznany za niematerialne dziedzictwo Polski jako jedno z pierwszych pięciu zjawisk kulturowych.

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie muzeum.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy