Pochód Lajkonika w Krakowie

opublikowano: 2015-06-03 08:20
wolna licencja
poleć artykuł:
W czwartek 11 czerwca już kolejny raz Lajkonik i jego orszak przemierzą niezmienioną od lat trasę. Wiedzie ona przez uliczki krakowskiego Starego Miasta do Rynku Głównego, gdzie na scenie pod Wieżą Ratuszową będzie miał miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta. Pochód rusza o godz. 12:15 z siedziby Krakowskich Wodociągów przy ul. Senatorskiej 1.
REKLAMA

Trasa Lajkonika wiedzie od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego. Pochód będzie trwał cały dzień, a w każdym miejscu na uczestników czeka wiele atrakcji. Główne uroczystości przed Wieżą Ratuszową zaplanowane są na godz. 19:00. Imprezę organizuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Przybycie Lajkonika na Rynek Główny poprzedzi widowisko na scenie pod Wieżą Ratuszową. O godzinie 18.00 zaprezentuje się zespół tatarski Buńczuk. Dzieci i młodzież zaprezentują folklor mniejszości tatarskiej w Polsce (taniec, poezja, śpiew i tradycyjne stroje). O godzinie 18.30 wrócimy natomiast ze Wschodu do Krakowa. Balet Dworski Cracovia Danza przedstawi spektakl „Alla Polacca”. W trakcie występu zaprezentowane zostaną różne formy tańców polskich, także szlacheckich. Przedstawienie, nawiązujące do staropolskiej tradycji, zaprezentuje najbardziej znane i popularne polskie tańce z ówczesnego repertuaru, takie jak taniec Uroczysty, Wesoły czy żywiołowy Wyrwany. Oryginalnym elementem spektaklu będą zabawy wokół tradycyjnych postaci z polskich legend – diabła i Pana Twardowskiego dosiadającego koguta - informują organizatorzy.

W przerwach między kolejnymi występami będzie możliwość zobaczenia wystawy plenerowej poświęconej historii i współczesności pochodu Lajkonika. Na muzealnym stoisku będzie z kolei możliwość zakupienia wydawnictw, pamiątek i gadżetów dotyczących głównego bohatera uroczystości – Lajkonika.

Tegoroczny pochód Lajkonika, który odbędzie się 11 czerwca, będzie z kilku ważnych względów wyjątkowy. W 2014 roku tradycja pochodu Lajkonika, czy jak wolą inni Konika Zwierzynieckiego, została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego stworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ona podstawą, by ta krakowska tradycja mogła być umieszczona na liście światowej UNESCO, na której znajdują się zwyczaje, tradycje i obrzędy z całego niemal świata. Ważną cechą dziedzictwa niematerialnego jest pokoleniowy przekaz i stałe jego odtwarzanie. Tradycyjny pochód Lajkonika, który odbywa się co roku w Krakowie, został uznany za niematerialne dziedzictwo Polski jako jedno z pierwszych pięciu zjawisk kulturowych.

Więcej informacji i szczegółowy program na stronie muzeum.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone