Pociąg z ochotnikami - fotoreportaż

opublikowano: 2010-08-17 12:55
wolna licencja
poleć artykuł:
Fotoreportaż przedstawia przybycie na dworzec Warszawa Główna pociągu z rekonstruktorami ochotniczej armii, wystawionej do walki z bolszewikami, zbliżającymi się od wschodu do stolicy.
REKLAMA
Na peron dworca Warszawa Główna wjeżdża zabytkowy skład, ciągnięty przez parowóz Ty-2. Początkowo eszelon miał prowadzić parowóz Ol12 (wykorzystywany na początku XX wieku), jednakże w związku z jego awarią użyto lokomotywy pochodzącej z okresu okupacji niemieckiej.
Pociągiem przybyli żołnierze z całej Polski, gotowi do walki z Armią Czerwoną zbliżającą się od wschodu do stolicy Rzeczpospolitej.
Tuż za parowozem i węglarką, podpięto dwa odkryte wagony (tzw. "lory"), na których znajdował się mały samochód pancerny oraz gniazda ciężkich karabinów maszynowych.
Żołnierze z Wielkopolski, w charakterystycznych szarych mundurach, ze stopniami wyszytymi na rękawach, pilnują jednego z wagonów towarowych.
Wiarus opowiada młodym ochotnikom jak wygląda żołnierskie życie.
Zbiórka ochotników na peronie dworca Warszawa Główna.
Żołnierzy witały kwiatami kobiety i dzieci. Na zdjęciu jeden z ochotników z goździkami zatkniętymi w lufie.
Chwila odpoczynku przed wymarszem do walki.

Autorem zdjęć jest Bartłomiej Międzybrodzki, licencja znajdująca się pod artykułem obejmuje również fotografie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bartłomiej Międzybrodzki
Doktorant Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone