Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Archeologia, Polska
Opublikowany: 2023-05-22 07:42
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Podkarpackie: Trwają badania archeologiczne na odcinku S19 Krosno-Miejsce Piastowe

Na budowanym na Podkarpaciu odcinku drogi ekspresowej S19 - między węzłami Krosno a Miejsce Piastowe - trwają ratownicze badania archeologiczne. Do tej pory przebadano ok. 70 arów. Badania są prowadzone na zlecenie GDDKiA.
REKLAMA
(fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, GDDKiA)

Jak powiedziała PAP rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, badania archeologiczne stanowią integralną część prac związanych z inwestycjami drogowymi.

Często prowadzą do odkrycia śladów przeszłości, sięgających setek, a nawet tysięcy lat wstecz – dodała.

Aktualnie badania archeologiczne trwają w regionie m.in. na odcinku drogi ekspresowej S19 Krosno–Miejsce Piastowe.

Jak podała Rarus, archeolodzy wskazali na tym odcinku trzy stanowiska. Dwa zlokalizowane były w Targowiskach, jedno o powierzchni 42,2 ara i drugie 18,9 ara. Na tych stanowiskach prace już się zakończyły.

Trzecie stanowisko archeologiczne, które jest obecnie eksplorowane, jest jednocześnie największym. Znajduje się w Miejscu Piastowym, a jego powierzchnia to 335,52 ara – powiedziała.

W trakcie dotychczasowych prac archeolodzy przebadany został w sumie obszar ok. 70 arów.

Archeolodzy odkryli wyraźnie rysujące się w terenie obiekty osadowe, które datowane są wstępnie na okres wpływów rzymskich. Pozyskali także liczny materiał zabytkowy – ceramiczny – zaznaczyła.

W ocenie rzeczniczki rzeszowskiego oddziału GDDKiA, prowadzone obecnie badania archeologiczne na odcinku S19 Krosno-Miejsce Piastowe nie wypłyną na termin realizacji inwestycji.

Rarus wyjaśniła, że konieczność prowadzenia badań archeologicznych w ramach przygotowania i realizacji inwestycji drogowych wynika z przepisów obowiązującego prawa krajowego oraz unijnego.

Badania zlecane są na podstawie decyzji właściwych terytorialnie wojewódzkich konserwatorów zabytków. Działania GDDKiA w zakresie archeologii wspiera Narodowy Instytut Dziedzictwa – dodała.

System realizacji badań archeologicznych na inwestycjach GDDKiA opiera się na podziale na badania: rozpoznawcze (powierzchniowe i sondażowe), wykopaliskowe oraz nadzory archeologiczne nad robotami ziemnymi prowadzone w trakcie prac budowlanych.

Ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 między węzłami Krosno i Miejsce Piastowe kosztować będzie ponad 365 mln zł. Trasa, która będzie częścią szlaku Via Carpatia, ma być gotowa w III kwartale 2025 r. Odcinek ten przebiega przez tereny płaskie, wykorzystywane w dużej mierze rolniczo.

Wykonawcą odcinka jest konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones.

Droga ekspresowa S19 to element łączącego Europę Północną i Południową międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który prowadzić będzie od Litwy do Grecji. W Polsce trasa ta będzie miała ok. 700 km długości i połączy m.in. miejscowości: Budzisko (granica państwa), Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Oprócz S19 w jej skład wchodzą odcinki dróg ekspresowych S61 i S16.

W woj. podkarpackim S19 będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Obecnie kierowcy korzystają w regionie z niemal 82 km tej trasy. Prawie 73 km jest w realizacji, a ponad 11,6 km w przygotowaniu. 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: PAP, Wojciech Huk

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
16,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 184
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-56-3
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy