Autor: Tomasz Brodzki
Tagi: Newsy, Polska, Warszawa, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2018-05-31 16:31
Licencja: wolna licencja

Podpisano umowę na budowę nowej siedziby Muzeum Historii Polski

Do 659 mln złotych – tyle ma kosztować budowa nowej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. 30 maja dyrektor muzeum Robert Kostro podpisał umowę z prezesem firmy Budimex S.A. Dariuszem Blocherem. Docelowo prace mają zostać ukończone do 13 lutego 2021 r.

30 maja w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie spotkali się dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie Robert Kostro oraz prezes firmy budowlanej Budimex S. A. Dariusz Blocher w celu podpisania umowy na budowę nowej siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskim Żoliborzu. Na uroczystości pojawili się także wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin i wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Obiekt ma zostać wybudowany na Cytadeli Warszawskiej, w miejscu nazwanym Cytadelą Muzeów. Będzie funkcjonować obok nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu oraz Muzeum Katyńskiego (dwa ostatnie budynki już istnieją, pierwszy zaś znajduje się w fazie projektów). Zajmie lokalizację przy ulicy Dymińskiej 13 (warszawski Żoliborz) i będzie miał powierzchnię wynoszącą ok. 44 tys. m2, z czego 7 tys. zajmie wystawa stała, a 1,5 tys. wystawa czasowa.

Cytadela Warszawska (fot. Adrian Grycuk, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Oprócz tego znajdą się tam m.in. magazyny i pracownie konserwatorskie, sala kinowa i sala wykładowa. Całość mieścić się będzie na 6 kondygnacjach, w tym 2 podziemnych. Cały kompleks muzealny razem zajmie ponad 30 ha. Obecnie Muzeum mieści się w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej (dzielnica Śródmieście) i jest to siedziba tymczasowa.

Budynek zaprojektowała stołeczna pracownia architektoniczna WXCA, która współtworzyła już m. in. budynek Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Bulwary Wiślane, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach czy obiekt Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wykonawcą prac wybrano – spośród trzech oferentów – warszawską firmę Budimex S.A. Firma ma na swoim koncie prace m.in. przy budowie Muzeum Śląskiego w Katowicach czy Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

Muzeum Historii Polski w Warszawie powołano do życia w dn. 2 maja 2006 roku. Docelowo instytucję w nowej siedzibie odwiedzać ma pół miliona turystów rocznie. Wedle zapowiedzi Ministerstwa Kultury ma być to „jedno z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie”.

Źródła: money.pl, metrowarszawa.gazeta.pl, muzhp.pl, mkidn.gov.pl, budimex.com.pl 1, budimex.com.pl 2, wxca.pl

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 109
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Tomasz Brodzki
Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku historia. Interesuje się dziejami starożytnego Rzymu, zwłaszcza okresu tzw. złotego wieku. W chwilach wolnych pracuje w ogródku, czyta i słucha muzyki.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy