„Poganin, analfabeta, krzywoprzysięzca. Jagiełło zanim został królem” – Podcast Muzeum Historii Polski

opublikowano: 2023-12-14 06:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Muzeum Historii Polski zaprasza do wysłuchania wciągających opowieści o wybitnych postaciach sprzed wieków i kulisach kluczowych wydarzeń dla dziejów naszego kraju, przeplatane mniej znanymi, choć pasjonującymi wątkami z historii Polski. Wsłuchajcie się w naszą wspólną historię!
REKLAMA
Fot. Screenshot z kanału YouTube Muzeum Historii Polski w Warszawie

Podcasty znajdziecie na kanale Muzeum Historii Polski na YouTube. Dziś zapraszamy do wysłuchania odcinka pt. „Poganin, analfabeta, krzywoprzysięzca. Jagiełło zanim został królem”.

Władzę ugruntowywał wszelkimi możliwymi metodami, nie stroniąc od intryg, krzywoprzysięstwa, zdrady i przemocy. Do tego prawdopodobnie był analfabetą i wcale niekoniecznie poganinem, a my widzimy w nim jednego z najwybitniejszych władców. I słusznie!

W tym podcaście Muzeum Historii Polski „1000 lat. Prześwietlenie” usłyszymy o Władysławie Jagielle − władcy pod wieloma względami wyjątkowym. Prześwietlimy jego życie i działania z czasów zanim został królem Polski. W najbliższym czasie pojawią się dwa kolejne podcasty poświęcone Jagielle.

Na ile mroczną miał przeszłość? Co stało za krwawymi rodzinnymi porachunkami? Dlaczego ten największy wróg Krzyżaków, który ostatecznie złamał ich potęgę, wcześniej bywał z nimi w zmowie, nawet przeciw rodzinie, i oficjalnie zgadzał się na to, by łupili litewskie ziemie? Czy naprawdę był poganinem?

Przyjrzymy się też państwu bezzasadnie uważanemu za barbarzyńskie, a do tego zacofane i to tylko dlatego, że było pogańskie. Co też nie do końca było prawdą!

O niezwykle burzliwym życiu Władysława Jagiełły w podcaście z serii „1000 lat. Prześwietlenie” opowie Łukasz Starowieyski. Jego gościem jest dr Tomasz Borowski z Muzeum Historii Polski.

Jeśli szukacie historii o znaczących postaciach i osobach, które odegrały ważną rolę w dziejach Polski, a przy tym lubicie nieoczywiste ciekawostki, dobrze trafiliście! Zapraszamy do słuchania kolejnych odcinków na kanale YouTube Muzeum Historii Polski i innych platformach podcastowych! 

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone