Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Wywiady, Uczniowie, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna
Opublikowany: 2015-05-28 14:30
Licencja: wolna licencja

Pokazać historię... okładką zeszytu

Szkoła to podstawowe miejsce przekazywania młodym ludziom wiedzy o historii. Czy proces ten da się wspomóc poprzez... oryginalny zeszyt szkolny? Zapytaliśmy o to Łukasza Olszewskiego, pomysłodawcę inicjatywy „Prosta Lekcja”.

Tomasz Leszkowicz: Na czym polega Państwa pomysł na zeszyty szkolne z bohaterami polskiej historii?

Łukasz Olszewski: Okładka zeszytu „zawsze” służyła przekazywaniu ważnych informacji. Było tak przed wojną i w PRL. 20 lat temu z niewiadomych powodów zrezygnowano z umieszczania na zeszytach postaci historycznych. Projekt edukacyjny „Prosta Lekcja” przywraca ten pomysł. Zeszyt szkolny to wiedza historyczna, przekazana w sposób lekki, barwny i prosty: zdjęcie postaci, ważne daty z życiorysu oraz krótka biografia – wszystko to w świeżym, nowoczesnym wydaniu. Zeszyt ma zachęcić by dowiedzieć się czegoś więcej, jednocześnie zaś od razu daje taką możliwość – na każdej okładce widnieje QR-code. W każdej chwili można go odczytać za pomocą smartfona i przenieść się do strony z historią danej postaci. Każdy może go wykorzystać, także nauczyciel czy kolega z ławki.

T.L.: Skąd wziął się pomysł na wykorzystanie takiej metody popularyzacji historii?

Ł.O.: W trakcie studiów znalazłem zeszyt rodziców. Gdy zacząłem go używać został zauważony przez kolegów i nauczycielkę. Może dlatego, że był szary a nie kolorowy jak wszystkie? A może dzięki okładce z postacią w mundurze – Kazimierzem Pułaskim? Znalazło się na niej także kilka zdań z jego biografii. Wspomniano o udziale w konfederacji barskiej i walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu zeszytowi pamiętam Pułaskiego bardziej niż inne postaci omawiane na lekcjach. Gdy go zapisałem i musiałem wrócić do standardowych, po raz pierwszy pojawiła się myśl, że brakuje takich zeszytów.

"
":/grafika/articles2015/zeszyty-szkolne.jpg

T.L.: Czy jako dziecko też miał Pan styczność z takimi właśnie zeszytami?

Ł.O.: Jako dziecko starałem się ograniczać styczność z zeszytami (śmiech). Oczywiście. Pamiętam doskonale zeszyt z Chopinem pod wierzbą.

T.L.: Dlaczego akurat takie postacie?

Ł.O.: Wybór postaci to kilka miesięcy przyglądania się ich biografiom oraz dyskusji, nieraz zażartych, na temat ich roli w historii. Postanowiliśmy zacząć od położenia lekkiego nacisku na świat nauki i gospodarki. Musimy pamiętać, że przed II wojną światową Polska zajmowała 5 miejsce w Europie jeżeli chodzi o wynalazczość – staramy się to pokazać i zadziwić odbiorcę polską zaradnością, i to zaradnością w czasach dużo trudniejszych niż dzisiejsze. Stąd nie ma tam Piłsudskiego, Dmowskiego czy królów. Oni z pewnością się pojawią. W tym momencie aż 4 postacie związane są z nauką i gospodarką: Ernest Malinowski, Stefan Banach, Jan Czochralski i moja ulubiona postać, czyli Hipolit Cegielski, który tak jak my zaczynał od zera mając tylko pomysł. Kolejne dwie osoby także powinny być kojarzone z dużą pracowitością i organizowaniem lokalnej społeczności – są nimi Wojciech Korfanty i Witold Pilecki. Z myślą o młodszych odbiorcach pojawił się Kapral Wojtek, a pierwszą serię domyka postać bardzo bliska nam czasowo – gen. Elżbieta Zawacka.

T.L.: Wiele mówi się dzisiaj o promowaniu nowoczesnego patriotyzmu. Czym on według Państwa jest?

Ł.O.: Idea nowoczesnego patriotyzmu zakłada, że jest także ten nienowoczesny – a to nieprawda. Jeżeli zapalamy znicz na mogile żołnierza w lesie to jesteśmy nowocześni czy nie? A gdy wydajemy zeszyty szkolne z kodami QR i w nowoczesnej szacie graficznej? Patriotyzm to pamięć i życie według zasad, których uczyli nas dziadkowie, niezależnie jakie czasy są dzisiaj. Patriotyzm nigdy się nie starzeje.

T.L.: Projekt jest przygotowany do druku... Co dalej?

Ł.O.: Prowadzimy akcję promocyjną oraz projekt crowdfundingowy. Cześć zeszytów dostępna jest już dzisiaj w przedsprzedaży, dzięki czemu można wesprzeć powstanie całej kolekcji. To dobry pomysł na prezent dla uczniów na koniec roku. Zapraszamy na stronę ProstaLekcja.pl, gdzie można obejrzeć wszystkich naszych bohaterów.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

|

|

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy