„Polacy dla zjednoczonej Europy” – od Zjazdu Gnieźnieńskiego po wybory czerwcowe ’89

opublikowano: 2011-06-27 12:28
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Już tylko kilka dni dzieli nas od objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Z tej okazji przygotowano wystawę plakatów, które nawiązują do polskiego wkładu w realizację idei zjednoczonej Europy na przestrzeni wieków.
REKLAMA

„Polacy dla zjednoczonej Europy” – to tytuł ekspozycji, której wernisaż odbędzie się 28 czerwca br. (wtorek) o godzinie 13:00 w Sali Kisielewskiego Pałacu Kultury i Nauki. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Galerią Plakatu AMS. Projekt promuje ideę powstania Muzeum Komunizmu w Warszawie.

1 lipca br., z okazji inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, plakaty zostaną zaprezentowane na ulicach największych polskich miast (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Trójmiasta, Szczecina i Katowic). Będą one przedstawiać podobizny wybitnych Polaków (Fryderyka Chopina, Marii Skłodowskiej-Curie, Józefa Piłsudskiego, Ireny Sendlerowej, Jerzego Giedroyca, Jana Pawła II, Tadeusza Mazowieckiego oraz Lecha Wałęsy) oraz nawiązywać do istotnych dla Polski i Europy wydarzeń, m. in. Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 r., bitwy pod Wiedniem stoczonej w 1683 r., uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. oraz wyborów parlamentarnych w Polsce przeprowadzonych 4 czerwca 1989 r.).

Przywołują one ducha „polskiej szkoły plakatu” z jej najlepszych czasów. Oprócz plakatów eksponowanych na nośnikach AMS-u, wydrukowaliśmy też pocztówki, które będą kolportowane w Polsce i w Instytutach Polskich w Europie – podkreślił Wojciech Borowik, Pełnomocnik Prezydenta Miasta St. Warszawy ds. utworzenia w Warszawie instytucji kultury pod roboczą nazwą „Muzeum Komunizmu”.

Źródła: wyborcza.pl ; szrm.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone