Polacy przetestowani z historii

opublikowano: 2008-11-11 00:40
wolna licencja
poleć artykuł:
Z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości program pierwszy Telewizji Polskiej wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim zorganizował Wielki Test z Historii Polski 1914-1919. Test odbywał się jednocześnie w studiu TVP w Warszawie, gdzie na pytania odpowiadali znani politycy, artyści, sportowcy i dziennikarze oraz w Krakowie w auli Auditorium Maximum, w której 220 osób walczyło o nagrodę w wysokości 50 tys. zł.
REKLAMA

Na test składały się 24 pytania podzielone na 4 serie po 6 pytań. Był to test wyboru – tylko jedna spośród czterech odpowiedzi była prawidłowa. Stopień trudności był zróżnicowany – od pytań bardzo prostych, poprzez podchwytliwe, do tych wymagających sporej wiedzy. Zapytano m.in. o: Akt 5 Listopada, Polnische Wermacht, stopień J. Piłsudskiego w Legionach czy o klub piłkarski wywodzący się z tradycji Legionowej.

Wśród zgromadzonych w warszawskim studiu najlepiej odpowiadali: Szymon Kołecki (sportowcy), Krzysztof Rak (dziennikarze), Robert Makłowicz (artyści), Antoni Macierewicz (politycy).

Wśród zgromadzonych na auli Audytorium Maximum nie było osoby, która nie popełniłaby ani jednego błędu, nawet zwycięzca Witold Więcek, przyznał się, iż w ostatniej serii pytań, zdarzyło mu się pomylić.

Na stronach internetowych TVP możecie sprawdzić (o ile nie zrobiliście tego 10 listopada o 20.20, siedząc przed telewizorem) jak Wy poradzilibyście sobie w Wielkim Teście z Historii Polski 1914-1919.

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Ewa Iwaniec
Studentka historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się średniowieczem, szeroko pojętą fantastyką i sportem. Moderator naszego forum dyskusyjnego

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone