Policja odnalazła skradzione dzieła Galileusza, Newtona i Petrarki

opublikowano: 2020-09-20 08:54
wolna licencja
poleć artykuł:
W środę, 16 września, funkcjonariusze z Met’s Specialist Crime South we współpracy z rumuńską policją odnaleźli około 200 cennych ksiąg i inkunabułów o szacunkowej wartości ponad 2,5 mln euro. Wśród nich są m.in. dzieła Galileusza, Newtona, Petrarki, Dantego, a także 80 szkiców malarza Francisca de Goi.
REKLAMA

Cenne książki zostały skradzione z magazynu pocztowego znajdującego się w Feltham, w Wielkiej Brytanii, gdzie czekały na wysyłkę do Las Vegas. Tam miały zostać wstawione na specjalnej aukcji podczas międzynarodowych targów książki. Do zdarzenia doszło w nocy 29 na 30 stycznia 2017 roku. Cała akcja została przeprowadzona jak w filmie akcji. Złodzieje wycięli dziurę w dachu i zjechali w dół po 12-metrowej linie. W magazynie spędzili kilka godzin.... szukając najcenniejszych dzieł.

Po spektakularnej kradzieży księgi ukryto w domu położnym w Neamț, w północno-wschodniej Rumunii. Śledztwo w tej sprawie trwało trzy lata i było prowadzone przez funkcjonariuszy z Met, rumuńską policję, włoskich Karabinierów, którzy byli wspierani przez Europol i Eurojust.

W czerwcu minionego roku aresztowano już czterech podejrzanych w tej sprawie. Zatrzymania te były pokłosiem przeszukań prowadzonych w 45 brytyjskich, rumuńskich i włoskich domach. Z kolei w styczniu 2020 roku policjantom udało się zatrzymać obywatela Rumunii, który uważany jest za przywódcę grupy. Jego zeznania pozwoliły na dotarcie do skradzionych dzieł. Okazało się, że cenne druki zostały zawinięte w folię ochronną i złożone w wybetonowanej dziurze.

Postępowanie sądowe trwa. Do tej pory do winy przyznało się już 12 osób, a wyrok poznają 28 września. Z kolei trzynasty oskarżony będzie sądzony dopiero w marcu 2021 roku.

Źródła:

www.rmf24.pl, www.dw.com, www.bbc.com, www.news.met.police.uk

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone