Polscy archeolodzy zrekonstruowali grobowiec prehistorycznego koczownika

opublikowano: 2016-09-25 13:12
wolna licencja
poleć artykuł:
Naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odtworzyli liczący 5 tysięcy lat grobowiec przedstawiciela elity nomadów z dzisiejszego pogranicza ukraińsko-mołdawskiego.
REKLAMA

Grobowiec znajduje się w kurhanie niedaleko wsi Prydnistryanske w obwodzie winnickim w pobliżu Dniestru. Plemię, do którego należał pochowany, żyło nad tą rzeką około 5 tysięcy lat temu. Nie prowadziło stałego osadnictwa, nie zachowały się po nim zatem żadne pozostałości mieszkalne – ich brak można jednak nadrobić badaniem pochówków. Koczownicy grzebali swoich zmarłych w ogromnych kurhanach, które wyróżniały się w stepowym otoczeniu swoim kształtem. Odgrywały one dużą rolę w ich społecznościach, ale obecnie ich zlokalizowanie nie należy do najłatwiejszych zadań, ponieważ wszystkie z biegiem czasu zostały zniszczone.

Naukowcy po zbadaniu kilku kopców grobowych doszli do wniosku, że wiodącą rolę w społeczności wędrownych pasterzy odgrywali mężczyźni, dla których przeznaczone były kurhany.

Schemat typowego pochówku kurhanowego (aut. José-Manuel Benito Álvarez, domena publiczna).

Wszystkie znalezione pochówki były ubogo wyposażonymi drewnianymi konstrukcjami z sufitem obitym listwami. Jednakże w przypadku grobowca zrekonstruowanego komputerowo przez Michała Podsiadło sytuacja przedstawiała się inaczej. Był on bogatszy niż pozostałe groby, co zdecydowało o jego wyborze. – To najbardziej złożony grobowiec na jaki natrafiliśmy od początku naszych wykopalisk – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej dr Danuta Żurkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prostokątny szyb był pokryty czterema idealnie dopasowanymi wapiennymi płytami. W dodatku był zabezpieczony wyplatanymi dywanikami. Wnętrze grobowca miało dodatkowy strop wykonany z jesionu. W kurhanie pochowano człowieka, który na pewno musiał się wyróżniać wyglądem pośród współplemieńców, mierzył bowiem aż 190 centymetry wzrostu. Badania kości pogrzebanego mężczyzny wykazały, że cierpiał na reumatyzm górnych kończyn i zwyrodnienie kręgosłupa. Zaobserwowane patologie zdrowotne zapewne wynikały z dużego wysiłku fizycznego, którego musiał podejmować się za życia oraz z charakteru prowadzonego życia zmuszającego do częstego przebywania w siodle. Mężczyzna zmarł najprawdopodobniej w wieku 35-50 lat.

Archeolodzy odkryli w grobowcu bryłkę ochry. Ponadto kamienne płyty, którymi była wyłożona komora grobowa także były częściowo pokryte tym barwnikiem.

Wykopaliska, w ramach których dokonano odkrycia grobu, są częścią polsko-ukraińskiego projektu badawczego pod przewodnictwem prof. Aleksandra Kośko, współfinansowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Program ma na celu zbadanie Podola pod kątem kontaktów kulturowych od czwartego do drugiego tysiąclecia przed Chrystusem. Wstępne wyniki badań zostaną opublikowane w dwudziestym tomie rocznika „Baltic-Pontic Studies”, wydawanego przez Uniwersytet Adama Mickiewicza.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Polecamy e-book Michała Gadzińskiego – „Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”

Michał Gadziński
„Tudorowie. Od Henryka VIII do Elżbiety”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
115
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-43-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Szymon Antosik
Student historii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią społeczno-gospodarczą, w szczególności epoki średniowiecznej. Miłośnik samych dobrych zajęć, między innymi koszykówki i piłki nożnej oraz dobrego piwa.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone