Polska i Polacy na wirtualnych frontach II wojny światowej [Galeria]
Przypadająca dzisiaj 73. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie jest doskonałą okazją do zaprezentowania kilku gier komputerowych, w których pojawiają się polskie wątki i żołnierze z lat 1939-1945. W których grach video dotykających tematyki II wojny światowej pojawiają się odniesienia do Polski i polscy bohaterowie? [Uwaga spoilery!]

Call of Duty (2003) – szturm na Warszawę w 1945 roku. W trakcie kampanii radzieckiej, gracz kierując postacią Aleksieja Iwanowicza Woronina uczestniczymy w szturmie na Warszawę (17 stycznia 1945). Gracz otrzymuje zadanie oczyszczenia fabryk i warsztatów kolejowych w przemysłowym rejonie miasta, które Niemcy wykorzystują do naprawy czołgów. W trakcie dalszej gry, gracz kierując rosyjskim T-34, bierze udział w forsowaniu rzeki Odry.

Codename: Panzers - Faza Pierwsza (2004) – kampania wrześniowa. W pierwszej misji, kierując wojskami niemieckiego Wehrmachtu, gracz bierze udział w Kampanii Wrześniowej, która pełni rolę samouczka. Przed rozpoczęciem kampanii niemieckiej, gracz otrzymuje informacje, że Polska została obwiniona za rozpoczęcie działań wojennych, atakując radiostację w Gliwicach. Jest to oczywiście nawiązanie do niemieckiej prowokacji gliwickiej, która miała miejsce 31 sierpnia 1939 roku. W trakcie rozgrywki celem gracza jest zdobycie m.in. polskiego lotniska polowego.

Metal Gear Solid (2005) – zbrodnia katyńska. W czasie jednej z rozmów Jacka „Naked Snake” z Evą, gracz otrzymuje informacje, że główny przeciwnik „Naked Snake”, Yevgeny Borisovitch Volgin był współodpowiedzialny za masakrę polskich oficerów w Katyniu. Volgin wykazał się szczególnym okrucieństwem, ściągając polskim oficerom opaski na oczy, zanim ich osobiście zamordował. W 1944 roku Volgin brał udział w akcjach antypartyzanckich na Ukrainie i Białorusi, chwaląc się, że osobiście pozbawił życia blisko 100 tysięcy działaczy antykomunistycznych.

Brothers in Arms: Road to Hill 30 (2005) – Polak z 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej. Jednym z pobocznych bohaterów gry jest szeregowy Stephan “Obi” Obrieski, urodzony w 1917 roku w Warszawie. Wyemigrował on do USA przed 1939 rokiem, zostawiając w Polsce swoich rodziców. Zgłosił się do wojsk spadochronowych, z nadzieją na uzyskanie amerykańskiego obywatelstwa oraz sprowadzenie po wojnie swojej rodziny do USA. Niestety, „Obi” ginie w jednej z misji w Carentan, będąc postrzelonym przez niemieckiego snajpera.

Call of Duty 3 (2006) – Wojciech Bohater z 1 Dywizji Pancernej. Wydana tylko na konsole produkcja Treyarch zawierała misje, w których gracz wcielał się w żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Tłem krótkiej polskiej kampanii była bitwa pod Falaise, gdzie kierując Wojciechem Bohaterem (sic!) niszczymy wpierw niemieckie czołgi, a następnie bierzemy udział w walkach o wzgórze 262. Wśród kompanów możemy znaleźć m.in. mjr Stanisława „Papa Jack” Jackowicza, sierżanta Łukasza „Bang Boom” Kolwalskiego, czy szeregowego Marka „Beksa” Ułana.

Company of Heroes (2006) – zamknięcie okrążenia pod Chamobois. W trakcie ostatniej misji, uczestniczymy w zdobywaniu Chamobois. 19 sierpnia 1944 roku Alianci całkowicie otoczyli niemiecką 7 Armię. Polacy z Kanadyjczykami od strony północnej, oraz Amerykanie od strony południowo-wschodniej. Przed rozpoczęciem misji, gracz jest informowany, że wraz z Polakami i Kanadyjczykami musi zamknąć okrążenie wokół dywizji niemieckiej w Chambois.

Velvet Assassin (2009) – okupowana Warszawa. Wcielając się w rolę agentki brytyjskiego wywiadu, Violette Summer, gracz odwiedza okupowaną Warszawę, w przeddzień likwidacji getta warszawskiego. Misja w okupowanej polskiej stolicy składa się z trzech podmisji, w których „odwiedzamy” kanały, getto i więzienie. Głównym zadaniem bohaterki jest dotarcie do trzech członków ruchu oporu i udzielenie im niezbędnej pomocy. Autorzy projektując wirtualne warszawskie getto, zadbali o takie szczegóły jak np. drewniana wkładka łącząca południową i północną część getta.

Enemy Front (2014) – Powstanie Warszawskie. Wcielając się w rolę amerykańskiego korespondenta wojennego Roberta Hawkinsa, gracz uczestniczy w Powstaniu Warszawskim. Twórcy gry odwzorowali niezwykle dokładnie powstańczą Warszawę, a misje takie jak np. szturm budynku PAST-y są oparte na autentycznych wydarzeniach z 1944 roku.

Company of Heroes 2 (2013) – wyzwolenie Polski przez Armię Czerwoną. Strategia przedstawiająca walki na froncie wschodnim w latach 1941-1945, zawierała kilka interesujących odniesień do polskiej historii. Jedną z pierwszych „polskich” misji w grze było wyzwolenie Lublina, gdzie pojawia się również wątek niemieckiego obozu koncentracyjnego w Majdanku. Druga z misji przedstawia wspólne działania partyzantów Armii Krajowej i Armii Czerwonej przeciw Niemcom, które kończą się rozstrzelaniem polskiego oddziału partyzanckiego przez NKWD. Ostatni polski wątek w grze dotyczy walk o wyzwolenie Poznania.
Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:
Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
Wydawca: Histmag.org
Okładka: miękka
Liczba stron: 334
Format: 140x195 mm
ISBN: 978-83-925052-9-7
Śledź nas!
Komentarze
O autorze
Kamil Kartasiński
https://kkartasinski.pl
Doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor publikacji "Chłopak z Wehrmachtu. Żołnierz Andersa" oraz "Odszukaj dziadka w ..."
Wszystkie teksty autora