Polska koprodukcja „Strefa interesów” została nagrodzona dwoma Oscarami

opublikowano: 2024-03-11 14:05
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W nocy z niedzieli na poniedziałek (10 na 11 marca) po raz 96. wręczono Oscary. Polsko-brytyjsko-amerykańska koprodukcja „Strefa interesów” została doceniona przez Amerykańską Akademię Filmową w dwóch kategoriach: najlepszy film międzynarodowy i najlepszy dźwięk.
REKLAMA
„Strefa interesów” (fot. Gutek Film, prawa zastrzeżone).

Zobacz także:

„Strefa interesów” to opowieść określana mianem „idylli w cieniu krematoriów”. Film opowiada o życiu Rudolfa Hössa, komendanta obozu Auschwitz-Birkenau, a bazuje na powieści Martina Amisa z 2014 roku.

Obraz ten zdobył 3 nagrody BAFTA, a w Cannes – gdzie miał swoją premierę – Jonathan Glazer odebrał Grand Prix. W ostatnich tygodniach film zdobył uznanie prominentnych Akademików. Steven Spielberg nazwał „Strefę interesów” najlepszym filmem o Holokauście i banalności zła od czasu „Listy Schindlera”, a Alfonso Cuarón najważniejszym filmem ostatniego stulecia.

„Strefa interesów” najlepszym filmem międzynarodowym

Nie było więc zaskoczeniem, że „Strefa interesów” w nocy z niedzieli na poniedziałek otrzymała Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Jonathan Glazer podziękował na scenie współfinansującemu film Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Nagrodę zadedykował bohaterce filmu, która została oparta na prawdziwej postaci poznanej w Oświęcimiu.

– Aleksandra Bystroń-Kołodziejczyk – dziewczynka, która błyszczy w „Strefie interesów”, tak jak błyszczała w życiu, zdecydowała się stawiać opór. Dedykuję nagrodę jej pamięci i wytrwałości – powiedział reżyser. 
REKLAMA

Zobacz polski zwiastun „Strefy interesów"

„Strefa interesów” została również nagrodzona Oscarem za dźwięk. Pobiła w tej kategorii faworyta – „Oppenheimera” Christophera Nolana. Tarn Willers i Johnnie Burn stworzyli od podstaw dźwięk, który przenosi widzów za obozowy mur i ilustruje to, czego nie widać. Twórcy „Strefy interesów” często podkreślają, że to tak naprawdę dwa filmy: jeden rozgrywa się w obrazie, a drugi w dźwięku. Na oscarowej gali obecna była polska producentka „Strefy interesów” – Ewa Puszczyńska. Mogłoby się wydawać weteranka oscarowa, która pokazywała w Dolby Theater „Idę” i „Zimną wojnę” nie kryła łez wzruszenia i radości.

Oscarowy film kręcono w całości w Polsce, m.in. w Oświęcimiu, na teranie willi Hössa oraz w ważnych obiektach Jeleniej Góry: ratuszu, pałacu Pałac Schaffgotschów w Cieplicach oraz Bazylikach Św. Erazma oraz Św. Pankracego za Murami, a także w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Za scenografię odpowiada Joanna Kuś, za charakteryzację - Waldemar Pokromski, a za kostiumy - Małgorzata Karpiuk. Małgorzata Bereźnicka jest kierowniczką produkcji (Extreme Emotions), a Bartek Raiński - koproducentem. Kinowa premiera miała miejsce 8 marca, a film do polskich kin wprowadził Gutek Film.

Jak poinformowali przedstawiciele Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, w produkcji uczestniczyli także absolwenci katowickiej szkoły: Stanisław Cuske (operator kamery), Bartosz Toboła (asystent/operator kamery), Maja Krężel (asystentka produkcji), Marek Kita (asystent kamery) i Krzysztof Świderski (asystent video).

Z kolei prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film Śląski Fundusz Filmowy jest jedynym w Polsce funduszem filmowym, który zdecydował się dofinansować film Jonathana Glazera.

Źródła:

Gutek Film, mat. prasowe

www.pisf.pl

Polecamy e-book Małgorzaty Król pt. „Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”:

„Polscy Hipokratesi. Najświetniejsi lekarze Rzeczypospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-65-5
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone