Autor: Nauka w Polsce
Tagi: XVI-XVII wiek, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Newsy, Polska
Opublikowany: 2013-07-19 09:50
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Poszukiwane „Drzewa Sobieskiego”

„Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” to wspólna akcja Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska związana z 330. rocznicą zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem.

Dąb Sobieskiego w rezerwacie przyrody Łężczok na terenie Raciborza (fot. Olos88, domena publiczna).

Kampania społeczna skierowana jest do wszystkich miłośników historii i przyrody. Celem akcji jest odnalezienie „drzew Sobieskiego”, które mieszkańcy Polski sadzili na cześć króla po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Tradycję tę zapoczątkował najprawdopodobniej sam król Jan III Sobieski, władca znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych. Podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683 roku, zasadził on przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach dwie lipy, choć legendy mówią nawet o czternastu drzewach.

Jak wyjaśnia Marta Rogowska z Biura Informacji NID, w akcji można wziąć udział do końca sierpnia. Zgłoszenia drzew związanych z odsieczą wiedeńską będą zbierane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie: www.gdos.gov.pl. Tam należy przesłać zdjęcia odszukanego drzewa wraz z opisem lokalizacji przestrzennej i uzasadnieniem. Z wybranych zgłoszeń zostanie utworzona galeria zdjęć, którą NID oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opublikują na swoich stronach internetowych oraz fanpage’ach 12 września tego roku, dokładnie w rocznicę bitwy pod Wiedniem.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wykorzysta zebrane informacje o „drzewach Sobieskiego” i zamieści je w Geoserwisie GDOŚ, co ma ułatwić proces weryfikacji danych Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody na temat pomników przyrody. Kampania jest początkiem działań Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na rzecz otoczenia opieką najstarszych świadków polskiej historii, czyli drzew, które miały, mają lub otrzymają status pomników przyrody.

Spośród zgłoszonych przez uczestników akcji „drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” zostanie wybranych dziesięć, które jako pierwsze otrzymają status „Drzewa Weterana”. Najbardziej aktywni uczestnicy akcji zostaną wyróżnieni nagrodami rzeczowymi.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który do współpracy zaprosił Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zobacz też:

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy