Powstał film o Marianie Dąbrowskim. To „Przepis na sukces. Historia największego magnata prasowego II RP”

opublikowano: 2020-05-22 10:12
wolna licencja
poleć artykuł:
Marian Dąbrowski – dziennikarz i założyciel wydawnictwa „Ilustrowany Kuryer Codzienny” oraz twórca prasowego imperium w przedwojennej Polsce jest bohaterem filmu „Przepis na sukces. Historia największego magnata prasowego II RP”. Premierę zaplanowano na piątek, 22 maja. Film zobaczymy online o godz. 18.00 na kanale na YouTube Muzeum Historii Polski.
REKLAMA
„Przepis na sukces. Historia największego magnata prasowego II RP”

Zobacz też: Krótki przewodnik po przedwojennej prasie politycznej

Pierwszą gazetą Mariana Dąbrowskiego była bulwarówka, którą udało mu się przekształcić w dziennik. Bardzo szybko rozwinął sieć korespondentów, a ranga gazety wzrosła, kształtując opinie czytelników. To jednak nie wszystko, bowiem stworzył też pracującą całą dobę prywatną stację nasłuchu w kilku językach, co zapewniło „Ilustrowanemu Kurierowi Codziennemu” aktualne informacje z całego świata.

W pogoni za najświeższymi doniesieniami nie zawsze działał legalnie. Zdarzało mu się też balansować nad przepaścią i lawirować między stronnictwami politycznymi. To doskonały przykład „self-made-mana”, który zrealizował swoje marzenia i stworzył prasowe imperium - najpotężniejszy koncern pasowy przedwojennej Polski i jeden z największych w ówczesnej Europie.

Zobaczcie zwiastun!

35-minutowy film „Przepis na sukces. Historia największego magnata prasowego II RP” reżyseruje Rafał Geremek, który razem z Tomaszem Müllerem, Markiem Stremeckim odpowiada także za scenariusz: Rafał Geremek, Tomasz Müller, Marek Stremecki. Produkcja: Muzeum Historii Polski, Telewizja Polska, FINA, 2018

Cały film będzie można obejrzeć TU!

Kup e-booka „Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”

Marek Teler
„Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-30-3 e-book / 978-83-65156-49-5 audiobook

Książkę można też kupić jako audiobook, w cenie 16,90 zł.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone