Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Film i telewizja, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska
Opublikowany: 2019-02-28 13:01
Licencja: wolna licencja

Powstanie film o Ignacym Janie Paderewskim. Premiera w listopadzie 2020

Historia polskiego pianisty, kompozytora, polityka, działacza niepodległościowego, ale i założyciela „Rzeczpospolitej” zostanie przedstawiona na szklanym ekranie.
REKLAMA
Ignacy Jan Paderewski (domena publiczna)

Premierę zaplanowano na listopad 2020 roku. Film powstanie na podstawie scenariusza stworzonego przez Witolda Orzechowskiego, który jest także reżyserem. Za produkcję odpowiada Andrzej Serdiukow. To kolejny projekt realizowany w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak poinformowała Rzeczpospolita, patron medialny powstającego filmu, tworzenie scenariusza dobiegło końca. Jego autor zbierał materiały historyczne dotyczące lat 1863 - 1919 przez dwa lata. W ich poszukiwaniu przemierzył Polskę, Francję, Anglię, Austrię, a nawet i Stany Zjednoczone.

Do pracy nad filmem zaangażowano profesora Jana Żaryna i profesora Zbigniewa Lewickiego, którzy zostali konsultantami historycznymi. Natomiast profesor Karol Radziwonowicz przyjął funkcję konsultanta muzycznego.

W filmie przedstawione zostaną dzieje przyjaźni polskiego kompozytora z pułkownikiem Edwardem Housem, który był najważniejszym doradcą do spraw międzynarodowych prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona. A przypomnijmy, że prezydent ten 8 stycznia 1918 roku przedstawił swój program pokojowy, określany mianem tzw. czternastu punktów Wilsona. W trzynastym ujęto zapis dotyczący utworzenia niepodległego państwa polskiego. W finałowej scenie filmu zobaczymy Ignacego Paderewskiego, który już jako premier RP podpisał Traktat Pokojowy w 1919 roku w Wersalu.

Źródło: rp.pl, onet.pl

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy