Pożar drewnianego baraku na terenie KL Majdanek

opublikowano: 2010-08-11 12:53
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W nocy z 9 na 10 sierpnia na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku doszło do pożaru drewnianego baraku, w wyniku którego spłonęło ok. 7,5 tys. więziennych par butów. Wstępne szacunki mówią o stratach sięgających miliona złotych.
REKLAMA

Jak poinformował Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku - przyczyną pożaru drewnianej zabudowy było prawdopodobnie zwarcie instalacji elektrycznej. Jako pierwszy ogień dostrzegł pełniący wartę pracownik ochrony miejscowego muzeum, po czym niezwłocznie zawiadomił on straż pożarną i policję. W sumie w 6-godzinnej akcji gaśniczej wzięło udział 16 jednostek straży pożarnej. Strażakom udało się uratować niemal połowę baraku strawionego przez pożar oraz – co istotne – zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia.

KL Majdanek. Mglisty październikowy poranek (fot. Alians PL)

W drewnianym budynku zmagazynowane były cenne pamiątki po byłych więźniach obozowych. W wyniku pożaru całkowitemu lub częściowemu spaleniu uległo ok. 7,5 tysiąca należących do nich par butów. Być może wiele z nich będzie można jeszcze odratować. Zdaniem ekspertów straty poniesione w pożarze mogą wynieść nawet milion złotych. Zniszczona budowla nie nadaje się do dalszego użytku, dlatego też prawdopodobnie konieczna będzie jej rozbiórka. - To duża strata materialna, emocjonalna i historyczna – podsumował Kranz. Dalsze okoliczności zdarzenia zostaną wyjaśnione w toku policyjnego śledztwa.

W latach 1941–1944 w obozie koncentracyjnym na lubelskim Majdanku hitlerowcy zamordowali ok. 78 tys. ludzi. Aż 59 tys. z nich stanowili Żydzi. Wśród pozostałych ofiar dominowali Polacy i Białorusini. Obóz na Majdanku został wyzwolony przez Armię Czerwoną 23 lipca 1944. Ostatnio celebrowano 66. rocznicę tego wydarzenia.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone