„Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-21” (informacja)

opublikowano: 2010-08-10, 17:43
wszelkie prawa zastrzeżone
Udział Poznańczyków, a więc żołnierzy Wielkopolan, w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919–1920 jest mało znany. Stąd też niewiele osób zdaje sobie sprawę, że po Powstaniu Wielkopolskim, które zakończyło się spektakularnym sukcesem, Wojsko Wielkopolskie zostało wysłane na Kresy Wschodnie, gdzie wzięło udział w wyniszczającym konflikcie, pełnym dramatycznych momentów i heroicznych czynów.
reklama
Bartosz Kruszyński
Okładka:
całopapierowa
Liczba stron:
512
Seria:
Historia
Data i miejsce wydania:
1 (2010)
Format:
128x197
ISBN:
978-83-7510-612-1

Kiedy zaś Armia Czerwona była bliska zmiażdżenia polskiej niepodległości w sierpniu 1920 r., synowie Wielkopolski stanęli w pierwszej linii, broniąc zagrożonej Ojczyzny. Zatem w zamyśle autora niniejsza publikacja, wydana pod patronatem „Histmag.org”, ma upamiętniać udział Poznańczyków – zapomnianych bohaterów – w tym konflikcie i stanowić swego rodzaju pomnik, który już od dawna powinien być wystawiony.

Patronem medialnym książki jest „Histmag.org”

Ta unikatowa książka jest rezultatem żmudnych prac autora, który zgromadził i poddał interpretacji rozproszony materiał źródłowy – ponad 800 fotografii, dokumentów, wycinków prasowych, rysunków i map z epoki, zazwyczaj dotąd nieznanych. Znalazły się tutaj także współczesne fotografie artefaktów zachowanych w muzeach i zbiorach prywatnych. Całość została osadzona w wydarzeniach i ułożona w ciąg narracyjny, fascynującą opowieść o losach żołnierzy wielkopolskich podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Dr Bartosz Kruszyński pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe obejmują historię wojskowości XIX i XX wieku, a szczególnie militarny wkład Wielkopolski w niepodległość II RP, korpus oficerski Wojska Polskiego 1918–1939 oraz bezpieczeństwo międzynarodowe i współczesne konflikty zbrojne. Do chwili obecnej opublikował kilkadziesiąt artykułów o tematyce historyczno-wojskowej. Na szczególną uwagę zasługuje napisana przez dra Kruszyńskiego biografia ppłka Zbigniewa Kiedacza, syna wiceprezydenta Poznania i dowódcy 15. pułku ułanów poznańskich, pt. To, co po Tobie mam najdroższego, a co jest nasze (2004).

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi publikacjami Wydawnictwa Rebis.

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone