Opublikowano
2019-03-12 11:28
Licencja
Prawa zastrzeżone

Poznańskie uczelnie zbierają przedmioty do kapsuły czasu

Cztery poznańskie uczelnie organizują wspólnie konkurs na przedmioty, które trafią na 100 lat do kapsuły czasu. To część obchodów stulecia powstania Uniwersytetu Poznańskiego.


Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Wszechnicy Piastowskiej, późniejszym Uniwersytecie Poznańskim, obecnym Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła się 7 maja 1919 roku. W przygotowanie obchodów jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego zaangażowane są władze czterech poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu – te właśnie uczelnie wywodzą się z tradycji Uniwersytetu Poznańskiego.

Jak poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, celem Kapsuły Czasu Uniwersytetu Poznańskiego jest upamiętnienie obrazu współczesnych mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego poprzez artefakty – przedmioty, które uczestnicy konkursu wskażą jako najbardziej znaczące w historii ostatnich 100 lat.

Collegium Minus w Poznaniu (fot. Mirand, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska).

7 maja Kapsułę Czasu Uniwersytetu Poznańskiego złoży do specjalnie przygotowanej instalacji przed Collegium Minus czterech rektorów uczelni współorganizujących obchody jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

Do Kapsuły trafią obiekty wybrane przez społeczność akademicką oraz te wskazane przez biorących udział w głosowaniu internetowym. Kapsuła będzie czekać do uroczystości jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Organizatorzy konkursu wskazali, że zgłaszane w konkursie przedmioty mają być „reprezentatywne dla naszej społeczności w sferach życia prywatnego i zawodowego oraz identyfikujące wyzwania i marzenia, z jakimi mierzymy się na koniec drugiej dekady XXI wieku”.

Jak podano, nośnikiem wybranych danych cyfrowych np. galerii zdjęć, zbiorów muzycznych, przykładów korespondencji i komunikacji zawodowej jak i prywatnej, prób języka i zapisów gwary będzie telefon komórkowy w dwóch lustrzanych egzemplarzach z kopią bezpieczeństwa w zaszyfrowanej chmurze.

Zgłoszenia propozycji tego, co może znaleźć się w kapsule przyjmowane będą do 2 kwietnia poprzez stronę http://100lat.amu.edu.pl/kapsulaczasu. 10 kwietnia rozpocznie się głosowanie internetowe. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 30 kwietnia 2019 r.

Pomysłodawca artefaktu, który przejdzie wszystkie etapy konkursu i uzyska najwięcej punktów, otrzyma 3 tys. zł. Uczestnicy konkursu, których pomysły zostaną zrealizowane otrzymają zaproszenia na uroczystość 7 maja oraz wyjątkowe zaproszenie na okaziciela na uroczystość wykopania kapsuły za 100 lat, w roku 2119.

Wśród wielu inicjatyw, które mają uświetnić jubileusz poznańskiej uczelni znalazły się m.in. emisje okolicznościowych monet, znaczka pocztowego, publikacje albumów oraz zbioru opowiadań kryminalnych osadzonych w realiach historycznego Uniwersytetu Poznańskiego.

W pobliżu Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie zakopano kapsułę czasu

Fragment meteorytu, skamieniałości, nasiona roślin, ludzkie DNA, niesporczaki, monety, zdjęcia Ziemi, kryształ krzemu – to skarby, które trafiły do kapsuły czasu, zakopanej przez polskich naukowców na Spitsbergenie. Pojemnik ma się ukazać na powierzchni Ziemi za ok. 500 tys. lat.Czytaj dalej...

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Rafał Pogrzebny

Spodobał ci się nasz artykuł? Podziel się nim na Facebooku i, jeśli możesz, wesprzyj nas finansowo. Dobrze wykorzystamy każdą złotówkę! Kliknij tu, aby przejść na stronę wsparcia.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy


Nb. gdyby ktoś nie wiedział - do archeogenomików idzie się chodnikiem wzdłuż widocznego na zdjęciu budynku, w prawo (wg orientacji zdjęcia). Spacerkiem góra pięć minut do głównej siedziby IChB.Odpowiedz

@ Skromny_uczeń_Profesora_Kostrzewskiego
Przez chwilę myślałem, że dajesz wskazówki zdążającym na dzisiejszą Biesiadę. Ciekawe, czy się z czymś wygadali.Odpowiedz

@ kamyk

Miałem nadzieję, że tym razem się już wybierzesz ... :)Odpowiedz


Ja sobie obiecałem, że na żaden spęd symfonijny nie dam się już namówić.Odpowiedz


Nie wypada nie skomentować...

Proponuję załadować do kapsuły artefakt w postaci księgi streszczeń z konferencji genetycznej w Dubrowniku '2017.

Jako nagrodę za wygranie konkursu zastrzegam sobie ekskluzywne (przed czasem) ujawnienie wyników Symfonii, zwłaszcza zaś oznaczeń haplotypów chromosomu Y z próbek późnorzymskich :)))Odpowiedz


Albo jeszcze lepiej wydruk dubrownickiego posteru - rulon w sam raz do kapsuły w kształcie tuby.

Za sto lat już nikogo z podpisanych na posterze nie będzie na tym padole, będzie można otworzyć i zapoznać się.Odpowiedz
Nauka w Polsce

Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce”, współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org